Fot. screen YouTube.

Zapad 2017: Rosyjski śmigłowiec szturmowy omyłkowo ostrzelał cywili [WIDEO]

Jak poinformował portal 66.ru, podczas rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych ?Zapad-2017? doszło do przypadkowego ostrzału rakietowego przez śmigłowiec szturmowy Ka-52 na poligonie Łużski w pobliżu Sankt Petersburga. W wyniku zdarzenia dwóch dziennikarzy zostało ciężko rannych. W Internecie pojawiło się kilka nagrań wideo z miejsca wypadku.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal informacyjny 66.ru. Według źródeł, do groźnie wyglądającego incydentu miało dojść przed przyjazdem Władimira Putina na poligon artyleryjski Łużski w pobliżu Sankt Petersburga w dniach 17 lub 18 września br. (rosyjski prezydent zjawił się na poligonie w poniedziałek, 18 września br.).

Na opublikowanych nagraniach wideo na serwisie YouTube widzimy, jak nadlatuje para śmigłowców szturmowych Ka-52 Alligator (w kodzie NATO: Hokum B), po czym jeden z nich odpala kilka pocisków rakietowych, który uderza w bliskiej odległości cywilnych samochodów i grupy obserwatorów. W pobliżu widać również zamaskowany siatką cel oraz inną wojskową ciężarówkę.

Według anonimowych źródeł, co najmniej dwa samochody cywilne spłonęły, a dwójka, najprawdopodobniej dziennikarzy, została ciężko ranna i hospitalizowana. Trafiona została również wojskowa ciężarówka marki KamAZ, będąca celem planowanego (?) ostrzału. Przyczyną wypadku miało być zwarcie elektryczne, które uruchomiło kilka niekierowanych rakiet S-8 kal. 80 mm, umieszczonych w wyrzutni B8W-20, które są częścią uzbrojenia tychże śmigłowców. Miało to być szkolenie pilotów przed właściwym pokazem umiejętności przed VIP-ami.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zwięźle skomentowało incydent, że śmigłowce miały symulować bojowe rozpoznanie i bliskie wsparcie powietrzne, będące częścią przeprowadzanych ćwiczeń ?Zapad-2017?. Oprócz tego, rosyjskie MON zdementowało doniesienia medialne, jakoby do zdarzenia miało dojść w dzień wizyty prezydenta Rosji na poligonie. Oficjele twierdzą, że opublikowane w mediach społecznościowych wideo pochodzi z innego okresu, gdy śmigłowce szturmowe ćwiczyły atakowanie celów naziemnych podczas ćwiczeń taktycznych, a omyłkowe wystrzelenie rakiety S-8 nastąpiło w wyniku przypadkowego namierzenia celu. Według MO FR uszkodzona została jedna ciężarówka, ale nikt nie odniósł obrażeń. Jest to jednak mało przekonywujące, z racji prestiżu odbywających się rosyjsko-białoruskich ćwiczeń.

Z kolei według służby prasowej Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZOW) FR, w dniu 17 września w ramach wspólnego ćwiczenia strategicznego Zapad 2017 na poligonie wojskowym Łużski załogi śmigłowców szturmowych Mi-28N i Ka-52 komponentu lotniczego ZOW wykonały zadania rozpoznania lotniczego oraz uderzeń rakietowych z powietrza przeciwko celom naziemnym i obejmujących lądowe zgrupowanie wojsk.

Wideo z momentu ostrzału:

Wideo ze śmigłowca:

Wideo z następstwami ostrzału:

Źródła:

66.ru: ?? ??????? ??????-2017? ?????? ???????? ???????? ??? ???? ?? ????? ????????, ???? ???????. ?????

belsat.eu: ????????? ??-52 ????????? ?? ?????? ?? ???????? ??????-2017?. ?????????? ?? ???????? ????????

themoscowtimes.com: Russian Helicopters May Have Fired on Bystanders at Zapad Military Drills

Czytaj także:

?Zapad 2017?: Katastrofa bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 [FOTO]

Zapad-2017: Masowa mobilizacja rezerwistów Zachodniego Okręgu Wojskowego w Rosji

DORSZ wprowadza ograniczenia w ruchu lotniczym nad Polską

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.