Płk Ołeh Anaszczenko, pierwszy zastępca naczelnika milicji ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). / fot. kyivpost.com

Zastępca szefa milicji ludowej ŁRL zginął w eksplozji samochodu [WIDEO]

Rankiem, 4 lutego br. w wyniku eksplozji własnego samochodu w Ługańsku, zginął płk Ołeh Anaszczenko, pierwszy zastępca naczelnika milicji ludowej separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Ługańsk, Ukraina. / Wikimedia Commons.

Ługańsk, Ukraina. / Wikimedia Commons.

W sobotę, ok. godz. 7:50 czasu lokalnego (GMT+2) w Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło do eksplozji samochodu służbowego, toyoty klasy SUV, pierwszego zastępcy naczelnika milicji ludowej separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), 48-letniego pułkownika Ołeha Władimirowicza Anaszczenki. Początkowo informowano, że oprócz szefa jednego z departamentów lokalnej milicji, miał zginął także pasażer samochodu, lecz później tę informację zdementowano. Do zdarzenia doszło na ulicy Czerwonego Sztandaru, w pobliżu budynku nr 22.

Milicja ludowa ŁRL wydała oświadczenie, w którym oskarżyła o przeprowadzenie zamachu bombowego władze w Kijowie:

Szef departamentu milicji ludowej ŁRL, pułkownik Ołeh Anaszczenko, zginął dziś w zamachu terrorystycznym. Można przypuszczać, że atak terrorystyczny został przeprowadzony przez ukraińskie służby specjalne i miał na celu destabilizację sytuacji w Republice [Ługańskiej]. ? oświadczył rzecznik milicji, mjr Andrij Maroczko.

Według wstępnych ustaleń śledczych milicji, eksplozja nastąpiła w samochodzie po stronie kierowcy. Typ użytego ładunku wybuchowego jest obecnie badany. Ministerstwo Łączności i Komunikacji Masowej ŁRL ogłosiło niedzielę, 5 lutego br. dniem żałoby w Republice. W Internecie pojawiły się nagrania wideo z pierwszych chwil po zamachu:

Śmierć wysokiego funcjonariusza milicji ludowej ŁRL jest kontynuacją tajemniczych zamachów i zgonów ważnych przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, wspieranych przez Rosję. Na początku stycznia br. w Moskwie zmarł pierwszy przywódca Ługańskiej Republiki Ludowej, 47-letni Wałerij Bołotow, który krytykował obecnego lidera nieuznawanej republiki, Igora Płotnickiego. W połowie października ub. r. w Doniecku, w zamachu bombowym zginął z kolei Arsen Siergiejewicz Pawłow znany jako ?Motorola?, dowódca Batalionu Sparta, wchodzącego w skład sił zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) (czytaj więcej: Arsen Pawłow ?Motorola? zginął w Doniecku), a w dniu 6 sierpnia ub. r. wspomniany Igor Płotnicki został ranny w zamachu na swoje życie (czytaj więcej: Prezydent samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej ranny w zamachu).

Źródła:

ria.ru: ? ??? ???????? ????? ????? ?????? ?????????? ?????????? ???????? ???????

kyivpost.com: Luhansk separatist commander killed in car blast (VIDEO)

ukropnews24.com: Details of the explosion in Luhansk, killing one person

rt.com: Car blast in E. Ukraine kills militia commander, Lugansk blames Kiev?s ?hit squad?

Czytaj także:

Rosyjska korweta ostrzelała ukraiński samolot transportowy

Ukraina ustanowiła czasową strefę zakazu lotów w pobliżu Krymu

Kreml oskarża Ukrainę o wtargnięcie na Krym. Kijów: To prowokacja

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.