Leopard 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej. / Wikimedia Commons.

Zawinił człowiek czy technika? Wkrótce raport z pożaru Leoparda

Dochodzenie w sprawie niedawnego wypadku Leoparda 2A4 prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa z Wrocławia, a czynności śledcze wykonuje Żandarmeria Wojskowa z Żagania. Wkrótce zostanie opublikowany raport, w którym zostaną przedstawione przyczyny tragedii.

Prace dochodzeniowe prowadzi także komisja złożona z przedstawicieli Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego, Inspektoratu Wsparcia oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), ppłk Artur Goławski powiedział, że:

Dążymy do ustalenia, czy nie zostały na przykład złamane procedury i czy sprzęt, którego używali żołnierze na poligonie, był w pełni sprawny.

Choć na razie nie ujawniono żadnych szczegółów sprawy, DGRSZ przyznaje, że pod uwagę są brane dwie hipotezy: błąd załogi czołgu w czasie przygotowania i prowadzenia ostrzału lub wadliwa konstrukcja ćwiczebnej amunicji, czyli pocisków kal. 120 mm firmy MESKO S.A. (czytaj także: Nowa amunicja dla Leopardów).

W dniu 17 września br. w czasie ćwiczeń na poligonie w Świętoszowie doszło do zapalenia się jednego z czołgów Leopard 2A4, w wyniku czego rannych zostało czterech żołnierzy (czytaj więcej: Pożar polskiego Leoparda 2A4). Po 22 dniach od zdarzenia zmarł jeden z czołgistów, 23-letni szer. Michał Pawlicha, żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej (czytaj więcej: Zmarł żołnierz ranny w pożarze Leoparda).

Czytaj także: Prototyp czołgu Leopard 2PL w 2016 roku

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.