Wikimedia Commons (CC0 1.0).

Zgoda amerykańskiej Izby Reprezentantów na dostawy broni dla Ukrainy

Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdziła ustawę o wspieraniu Ukrainy i powstrzymywaniu Rosji, w tym obejmującą dostawy tzw. ?defensywnej śmiercionośnej broni? dla Kijowa. Ustawa czeka na akceptację Senatu i prezydenta Baracka Obamy.

W dniu 22 września Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jednogłośnie uchwaliła ustawę nr H.R. 5094 ?Stability and Democracy for Ukraine Act?, wcześniej zatwierdzoną przez Komisję Relacji Międzynarodowych. Jak czytamy w oświadczeniu Ambasady Ukrainy w Waszyngtonie, że dokument ten stwierdza, że ciągłość polityki Stanów Zjednoczonych w zakresie zniesienia sankcji Federacji Rosyjskiej są uzależniona od możliwości, kompleksowości i terminowości porozumień mińskich.

Zgodnie z treścią dokumentu, władze Stanów Zjednoczonych nie uznają aneksji Krymu i przewiduje utrzymanie sankcji wobec Moskwy. Stwierdza również o konieczności dalszego wspierania rządu w Kijowie w celu przywrócenia Ukrainie pełnej suwerenności i integralności terytorialnej, powstrzymywania rosyjskiej agresji w Donbasie, oraz, że polityka Stanów Zjednoczonych będzie realizowana poprzez kompleksowy wysiłek we współpracy z sojusznikami i partnerami, który obejmie w (dalszym ciągu) sankcje, a także dyplomację i wsparcie, w tym dostawy defensywnej broni śmiercionośnej.

Dokument, opracowany przez prawie czterdziestu kongresmenów Partii Demokratycznej i Republikańskiej, czeka teraz na akceptację ze strony Senatu Stanów Zjednoczonych, a po pozytywnej decyzji trafi na biurko prezydenta Baracka Obamy.

Pełna treść ustawy dostępna jest TUTAJ.

Ukraina zabiegała o dostawy amerykańskiej broni niemal od początku jej konfliktu z Rosją. W lutym 2015 roku wiceszef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeh Hładkowskij otrzymał zapewnienie, że taką broń jego kraj otrzyma. Do tej pory wsparcie USA i państw NATO ograniczało się do dostaw wyposażenia ?nieśmiercionośnego? takiego jak radary artyleryjskie pola walki czy pojazdy ewakuacji medycznej, a także szkoleń ukraińskich żołnierzy (czytaj także: Podhalańczycy z misją szkoleniową na Ukrainie oraz: Wielka Brytania wyszkoliła już 2 tysiące ukraińskich żołnierzy).

Czytaj także:

Kreml oskarża Ukrainę o wtargnięcie na Krym. Kijów: To prowokacja

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Ukraina oraz Turcja rozmawiają o możliwości współpracy w sferze obronności

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.