Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Ziobro: Zatrzymaliśmy łącznie trzy osoby podejrzane o terroryzm

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ujawnił, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży zatrzymano łącznie trzy osoby podejrzane o terroryzm: Irakijczyka, a także Tunezyjczyka i Algierczyka.

Zbigniew Ziobro ujawnił, że przed i w trakcie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i policja zatrzymały trzech podejrzanych o planowanie zamachu terrorystycznego w Polsce w czasie 31. Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Oprócz Irakijczyka, którego aresztowano w dniu 21 lipca br. (czytaj więcej: Łódź: Zatrzymano Irakijczyka podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego), minister ujawnił fakt zatrzymania jeszcze dwóch podejrzanych: obywateli Tunezji i Algierii. Obecnie, służby prowadzą dochodzenie w sprawie wszystkich podejrzanych.

W przypadku wcześniej aresztowanego Irakijczyka, Ziobro poinformował o nowych faktach, jakie wynikły ze śledztwa:

W tej sprawie, nie przesądzając jej końca, polskie służby zachowały się bardzo profesjonalnie, współpracując z prokuraturą. Mówię o ABW, policji. Faktycznie stwierdzono, zarówno pies jak urządzenie, kontakt z materiałami wybuchowymi. (?) Są też inne bardzo poważne elementy wskazujące na to, że jego rola jest niejasna. Na pewno nie mówił prawdy, krótko mówiąc składał fałszywe zeznania. Są one sprzeczne co do jego roli i sensu obecności w Polsce. Wiemy, że dokumentował miejsca, które były związane z pielgrzymką papieża, chciał wynająć mieszkanie, na trasie przejazdu (?) fotografował dworce kolejowe i centra handlowe. Badamy dalej tę sprawę. Ustaliliśmy jego możliwe powiązania z innymi osobami.

48-letniemu Irakijczykowi postawiono zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych, za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czytaj także:

Wojsko Polskie wita pielgrzymów na ŚDM [WIDEO]

Wojsko Polskie gotowe na #ŚDM2016 [ZDJĘCIA]

ŚDM: Rząd wprowadził podwyższony stopień alarmowy

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.