Żołnierze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. / Źródło: domena publiczna
Żołnierze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. / Źródło: domena publiczna

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają koniec wojny w Jemenie

W środę, w dniu 15 czerwca br. władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły, że kraj ten zakończył prowadzenie operacji bojowych w Jemenie ? zaznaczono jednak, że żołnierze mogą tam pozostać dla potrzeb operacji antyterrorystycznych.

W środę Muhammad ibn Zaid an-Nahajan, Książę Abu Dhabi i Zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA, cytując oświadczenie ministra spraw zagranicznych jego kraju poinformował poprzez wpis na swoim koncie w serwisie społecznościowym Twitter o zakończeniu działań bojowych sił ZEA w Jemenie. Anwar Gargash, szef tamtejszego MSZ stwierdził, że ?dla naszych żołnierzy wojna jest skończona.

Arabska wersja jego wypowiedzi brzmiała jednak nieco inaczej ? wszystko przez użycie sformułowania stwierdzającego, że wojna jest prawie skończona.

Oświadczenie szefa MSZ o zakończeniu operacji wojskowej w Jemenie stwierdza jednak o możliwości pozostawienia wojsk ZEA na terytorium Jemenu, w rejonach, w których prowadzone były operacje ? czyli w południowej prowincji Hadramawt i portowym mieście Aden.

W swoim oświadczeniu minister bronił decyzji o dołączeniu do działań zbrojnych w Jemenie, stwierdzając, że wszystkie środki polityczne zostały wyczerpane w czasie kryzysu i że irańskie działania i wsparcie dla rebeliantów Houthi wymagało podjęcia zdecydowanych działań.

Przewodzona przez Arabię Saudyjską koalicja o uzbrajanie i wspieranie sił rebeliantów oskarża Iran ? który z kolei twierdzi, że wspiera grupę jedynie politycznie. Zjednoczone Emiraty Arabskie były jednym z najaktywniejszych członków koalicji, która wkroczyła do Jemenu ponad rok temu, by wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w walce z rebelią Houthi ? którzy nadal kontrolują stolicę, miasto Sana i dużą część północnego Jemenu. Według władz Jemenu, żołnierze ZEA nadal strzegą lotniska oraz pałacu prezydenckiego (z którego działa rząd prezydenta Hadiego) w portowym mieście Aden.

Jakkolwiek władze ZEA nie podały dokładnej liczby żołnierzy wysłanych do Jemenu tak państwowe media informują, że od początku operacji wojskowej w Jemenie, czyli od 26 do 2015 roku, zginęło co najmniej 80 emirackich żołnierzy. Najczarniejszy dzień dla wojsk ZEA miał miejsce we wrześniu, kiedy to w wyniku ataku rakietowego rebeliantów zginęło 45 żołnierzy.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.