Zmarł Kazimierz Wróblewski „Sęp”, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego

30 grudnia 2014 roku zmarł Kazimierz Wróblewski ps. ?Sęp?, żołnierz AK i Ruchu Oporu w latach okupacji hitlerowskiej, uczestnik Powstania Warszawskiego, odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Walecznych.

Wróblewski urodził się 25 maja 1920 r. w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa, był właśnie po maturze. Rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, W czasie okupacji kontynuował studia w Wyższej Szkole Budowy Maszyn imienia Wawelberga w Warszawie. W konspiracji od 10 kwietnia 1941 r. – VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 5 Rejon – zgrupowanie 1670 – pluton 1671.

Podczas wybuchu Powstania należał do zgrupowania ?Lechity?, Stanisława Karolewskiego. Walczył na ulicy Tarchomińskiej i Ząbkowskiej. 1 sierpnia wraz z żołnierzami ze swojego oddziału zniszczył dwa czołgi na ulicy Tarchomińskiej. 15 sierpnia ujęty przez Niemców jako cywil. Wraz z bratem uciekł z pociągu z jeńcami w pobliżu Milanówka, następnie znajdując schronienie w matki chrzestnej w Grodzisku Mazowieckim.

Po wojnie założyciel i długoletni członek Zarządu i rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich Sekcji Chłodnictwa i Klimatyzacji. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową SIMP, były ekspert ONZ, i były członek Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa w Paryżu.

Źródło: www.ahm.1944.pl

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.