Zmarł kpt. Konrad Strycharczyk ps. Słowik – żołnierz AK, podwładny mjr. Zapory

Otrzymaliśmy smutną wiadomość, iż dziś w wieku 92 lat zmarł kpt. Konrad Strycharczyk ps. „Słowik”Żołnierz Wyklęty w oddziale legendarnego mjr Hieronima Dekutowskiego ?Zapory?, żołnierz WiN i więzień UB, harcerz od 1934 roku, zapalony organizator spływów kajakowych.

Konrad Strycharczyk urodził się 25 maja 1923 roku w miejscowości Nisko w obecnym województwie podkarpackim. Pan Konrad to postać nietuzinkowa, wielki patriota i zapalony harcerz, obdarzony ogromnym poczuciem humoru.  W czasie wojny początkowo służył w oddziale Franciszka Przysiężniaka ps. Ojciec Jan. Po 1944 r. zostaje siłą wcielony do komunistycznego wojska, gdzie zostaje aresztowany za działalność w Armii Krajowej i poddany torturom przez Informację Wojskową. Ucieka z aresztu i wstępuje do oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i działa do jego rozwiązania. Po wojnie ponownie aresztowany, a po zwolnieniu z więzienia przeprowadza się do Szczecina, gdzie  zostaje aktorem oraz artystą estrady śpiewającym długie lata na scenie Operetki i Teatru Muzycznego w Szczecinie.

Odznaczony min. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkim Orderem Św. Ottona z Bambergu.

Wspomnienia Konrada Strycharczyka ps. Słowik (listopad 2014 r.):

Przedwojenne piosenki w wykonaniu Pana Konrada:

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.