Zmarł mjr Kazimierz Śliwa ? jeden z ostatnich cichociemnych

Kilka dni temu w Gdańsku zmarł mjr Kazimierz Śliwa „Strażak 2”, „Łom 2”, „Ziuk”. Najmłodszy z elitarnej grupy 316 cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej. Po wojnie współzałożyciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wieloletni Prezes Okręgu Pomorskiego. Człowiek, który zapisał piękną kartę bohatera II wojny światowej, a także aktywnego działacza kombatanckiego i badacza Polskiego Państwa Podziemnego.

Kazimierz Śliwa podczas szkolenia w Wielkiej Brytanii.

Kazimierz Śliwa urodził się 22 listopada 1925 roku w Katowicach. W czerwcu 1940 roku wywieziony z rodziną ze Lwowa w głąb ZSRR. Tam, w obwodzie archangielskim niewolniczo pracował przy wyrębie lasu. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, w lipcu 1942 roku, wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, a następnie na ochotnika zgłosił się na powrót do kraju, przez co trafił do Wielkiej Brytanii na kurs cichociemnych oraz radiotelegrafii. Zaprzysiężony w październiku 1943 roku w Londynie przez Szefa VI Oddziału Sztabu N. W. płk. Protosewicza. Następnie został delegowany do Włoch, gdzie był instruktorem na kursach dla cichociemnych.

Zrzutu dokonano w nocy z 21 na 22 września 1944 roku w ramach operacji ?Przemek 1? dowodzonej przez por. naw. Stanisława Kleybora. Ekipa została zrzucona na placówkę odbiorczą ?Rozmaryn? w okolicy wsi Czaryż. Po aklimatyzacji dostał przydział do Okręgu Radom-Kielce AK na stanowisko radiotelegrafisty radiostacji nr 46 przy 7 Dywizji Piechoty AK ?Orzeł?. Od 7 października służył w 3 Pułku Piechoty Legionów AK, a od 15 grudnia pracował przy radiostacji pułkowej w konspiracji, utrzymując łączność z komendą Inspektoratu w Starachowicach i bazą cichociemnych w Brindisi. Uczestniczył w walkach z obławami w lasach kaneckich do 19 stycznia 1945 roku.

Po rozwiązaniu AK pozostał w konspiracji. Na początku marca dostał rozkaz zaprzestania łączności i ukrycia radiostacji. 22 marca został aresztowany przez UB na stacji kolejowej Skarżysko-Kamienna. Wyrokiem z 23 maja 1945 roku został skazany na karę śmierci za przynależność do AK, następnie zamienioną na 10 lat więzienia [Rawicz, Kielce]. Zwolniony w czerwcu 1948 roku.

Kazimierz Śliwa był członkiem założycielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i od 1989 do 1997 roku prezesem Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK. W roku 2008 otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK.

Fotografia zbiorowa. Pierwszy od lewej: por. ?Marian? Antoni Świtalski ? adiutant por. ?Szarego?, kpt. ?Zdzisław? Mieczysław Kalinowski, por. ?Dunin? NN, plut. ?Strażak 2? Kazimierz Śliwa. Siedzi por. ?Jezierski? NN. Miejsce ? leśniczówka ?Cecylia? w lasach chlewiskach

Odznaczenia:
– Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
– Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
– Order Virtuti Militari klasy V
– Krzyż Armii Krajowej
– Medal Wojska Polskiego
– brytyjski War Medal
– brytyjski Defence Medal
– Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej
– Złota Odznaka Zasługi ŚZŻAK Medal ?Pro Memoria?

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.