Zmarła Danuta Szydelska-Bobula żołnierz AK i 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka

Zmarła Danuta Szydelska-Bobula ps. „Danusia” uczestniczka Powstania Warszawskiego z plutonu 231. zgrupowania „Żniwiarz” II Obwodu AK „Żywiciel”, jeniec obozu Stalag VIC Oberlangen. Po wyzwoleniu członkini Służby Pomocniczej Kobiet 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Sklep Urodzeni Patrioci

Urodzona 16 kwietnia 1926 roku w Warszawie. Od małego związana z Żoliborzem. Przed wojną mieszkała na ulicy Sułkowskiego. Ojciec był kapitanem WP, w czasie okupacji został aresztowany, przez rok przetrzymywany na Pawiaku następnie zamordowany w Auschwitz. Gdy wybuchła wojna, Danuta Szydelska zaczynała naukę w żoliborskim gimnazjum im. Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu. Dwa lata młodszy brat był wtedy w szkole powszechnej. Oboje działali w konspiracji.

W czasie powstania była sanitariuszką i łączniczką w 231. plutonie Zgrupowania „Żniwiarz” Obwodu AK „Żywiciel”. Po powstaniu dostała się do niewoli. Niemcy wysłali ją najpierw do obozu Kirchmaser koło Berlina. W końcu znalazła się w obozie jenieckim Stalag VI C Oberlangen. To właśnie tam wykonała różaniec, które dzisiaj znajduje się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. Użyła koralików z damskiej torebki, a miniaturowe pudełeczko dla niego zrobiła z puszki po konserwach.

Obóz wyzwolili żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W niej służył przyszły mąż Adam Bobula. Po wyzwoleniu została przyjęta do Służby Pomocniczej kobiet Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. Po wojnie na stałe zamieszkała w Anglii, gdzie w 1947 r. wyszła za mąż za Adama Bobulę.

Zmarła 25 grudnia 2014 r. Msza święta żałobna Jej poświęcona odbędzie się w kościele St. Bedes Church w Londynie 26 stycznia 2015 roku o godzinie 12.00 .

ahm.1944.pl/Danuta_Szydelska-Bobula

http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,305393,Danuta-Bobula-nekrolog.html

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.