Zmarła Danuta Szydelska-Bobula żołnierz AK i 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka

Zmarła Danuta Szydelska-Bobula ps. „Danusia” uczestniczka Powstania Warszawskiego z plutonu 231. zgrupowania „Żniwiarz” II Obwodu AK „Żywiciel”, jeniec obozu Stalag VIC Oberlangen. Po wyzwoleniu członkini Służby Pomocniczej Kobiet 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Urodzona 16 kwietnia 1926 roku w Warszawie. Od małego związana z Żoliborzem. Przed wojną mieszkała na ulicy Sułkowskiego. Ojciec był kapitanem WP, w czasie okupacji został aresztowany, przez rok przetrzymywany na Pawiaku następnie zamordowany w Auschwitz. Gdy wybuchła wojna, Danuta Szydelska zaczynała naukę w żoliborskim gimnazjum im. Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu. Dwa lata młodszy brat był wtedy w szkole powszechnej. Oboje działali w konspiracji.

W czasie powstania była sanitariuszką i łączniczką w 231. plutonie Zgrupowania „Żniwiarz” Obwodu AK „Żywiciel”. Po powstaniu dostała się do niewoli. Niemcy wysłali ją najpierw do obozu Kirchmaser koło Berlina. W końcu znalazła się w obozie jenieckim Stalag VI C Oberlangen. To właśnie tam wykonała różaniec, które dzisiaj znajduje się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. Użyła koralików z damskiej torebki, a miniaturowe pudełeczko dla niego zrobiła z puszki po konserwach.

Obóz wyzwolili żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W niej służył przyszły mąż Adam Bobula. Po wyzwoleniu została przyjęta do Służby Pomocniczej kobiet Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. Po wojnie na stałe zamieszkała w Anglii, gdzie w 1947 r. wyszła za mąż za Adama Bobulę.

Zmarła 25 grudnia 2014 r. Msza święta żałobna Jej poświęcona odbędzie się w kościele St. Bedes Church w Londynie 26 stycznia 2015 roku o godzinie 12.00 .

ahm.1944.pl/Danuta_Szydelska-Bobula

http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,305393,Danuta-Bobula-nekrolog.html

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.