USS Michigan (SSGN-727) fot. US Navy (Petty Officer 2nd Class Jermaine Ralliford).

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio w Korei Południowej

W dniu 25 kwietnia br. do południowokoreańskiego portu w Pusan wszedł amerykański okręt podwodny z napędem atomowym USS Michigan (SSGN-727), zmodyfikowany nosiciel 154 rakiet manewrujących UGM-109 Tomahawk.

Pusan, Korea Południowa. / Wikimedia Commons.

We wtorek, 25 kwietnia br. do południowokoreańskiego portu w Pusan wszedł amerykański okręt podwodny z napędem atomowym USS Michigan (SSGN-727), typu Ohio, który jest zmodyfikowanym nosicielem 154 rakiet manewrujących UGM-109 Tomahawk oraz okręt wsparcia operacji sił specjalnych. Choć wizyta sama w sobie jest kurtuazyjna, nikt nie ma wątpliwości, że jest demonstracją siły administracji prezydenta Donalda Trumpa wobec komunistycznego reżimu Kim Dzong Una w Pjongjang.

Wiceadm. Brad Cooper, dowódca amerykańskich sił morskich w Korei Płd. (Commander U.S. Naval Forces Korea; CNFK) powiedział, że:

Ta wizyta to kolejny przykład niezachwianego partnerstwa US Navy i ROK Navy. Współpracujemy ściśle ze sobą każdego dnia w roku, a ta zasłużona wizyta w porcie to okazja, aby marynarze ?Michigan? cieszyli się wspaniałą kulturą Pusan, którą marynarze US Navy doświadczają każdego dnia.

USS Michigan (SSGN-727) fot. US Navy (Petty Officer 2nd Class Jermaine Ralliford).

Kpt. Joe Turk, dowódca USS Michigan (SSGN-727) stwierdził z kolei, że:

Załoga wykazała się niesamowitym profesjonalizmem i poświęceniem podczas tego rozmieszczania. Każdy marynarz rozumie znaczenie naszej misji i każdy z nich poświęca się temu, aby misja zakończyła się sukcesem. Po prostu nie mogę być bardziej dumny z ich służby. Czekamy na szansę spotkania się z naszymi partnerami z ROK Navy i aby dowiedzieć się o kulturze Korei, po raz pierwszy dla wielu z nas, włączając się w to siebie.

W dalszej kolejności okręt dołączy do grupy uderzeniowej atomowego lotniskowca USS Carl Vinson (CVN-70), czyli Carrier Strike Group One, (CSG-1 lub CARSTRKGRU 1), składającej się także z krążownika rakietowego USS Lake Champlain (CG-57), typu Ticonderoga, dwóch niszczycieli rakietowych USS Michael Murphy (DDG-112) i USS Wayne E. Meyer (DDG-108), typu Arleigh Burke oraz dodatkowo japońskich niszczycieli rakietowych JDS Samidare (DD-106), typu Murasame i JDS Ashigara (DDG-178), typu Atago, które w niedzielę 23 kwietnia br. dołączyły do Amerykanów. Okręty amerykańskie i japońskie przeprowadzą wspólne ćwiczenia w rejonie wód wokół Półwyspu Koreańskiego.

USS Michigan (SSGN-727) fot. US Navy (Petty Officer 2nd Class Jermaine Ralliford).

USS Michigan (SSGN-727) jest jednym z czterech zmodyfikowanych okrętów podwodnych typu Ohio, pierwotnie zaprojektowanych jako nosiciele 24 rakiet balistycznych klasy głębina wodna-ziemia typu UGM-133A Trident II D5. Razem z USS Ohio (SSGN-726), USS Florida (SSBN-728) i USS Georgia (SSBN-729), okręty zostały zmodernizowane i zmodyfikowane w latach 2002-2008 do nowego typu zadań. W miejsce 22 z 24 kontenerów startowych rakiet balistycznych zainstalowano uniwersalne pionowe wyrzutnie rakiet manewrujących VLS Mark 45 (Vertical Launch System), zgrupowane po siedem, co daje łącznie możliwość przenoszenia 154 rakiet manewrujących UGM-109 Tomahawk. Dwa pierwsze tuż za kioskiem okrętu kontenery zostały z kolei zmodyfikowane na komory dla żołnierzy sił specjalnych (US Navy SEALs), których każda z jednostek może zaokrętować do 66 ludzi. Komory umożliwiają dostęp specjalsom do podwodnych pojazdów ASDS (Advanced SEAL Delivery System) oraz pomostu DDS (Dry Deck Shelter). W innej konfiguracji wyrzutnie od 3 do 10 również mogą mieścić wyposażenie dodatkowe do operacji specjalnych, co wówczas redukuje liczbę przenoszonych rakiet do 98. Koszt programu konwersji wyniósł ok. 1 mld USD.

Źródło:

dvidshub.net: USS Michigan Visits Busan, Strengthens Partnership with ROK Navy

Czytaj także:

?Global Lightning 2017?: Cztery odpalenia amerykańskich rakiet balistycznych w 3 dni

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio zawinął do Yokosuki

Guam: Wizyta strategicznego okrętu podwodnego USS ?Pennsylvania? (SSBN-735)

Kolizja z udziałem balistycznego okrętu podwodnego US Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.