Oficjalna flaga Państwa Islamskiego / Źródło: Wikimedia Commons

Znaczenie flagi Państwa Islamskiego (ISIS)

W tym roku Państwo Islamskie skończyło rok swojego powołania. Nazwa ISIS pochodzi od Słów Islamic State of Iraq and Sham i oznacza salaficką organizację terrorystyczną, która od 29 czerwca 2014 roku podaje się za Państwo Islamskie. Często spotyka się skracanie ich nazwy do ISIS, IS, ISIL. Oficjalnym celem tego ugrupowania jest utworzenie islamskiego państwa opartego na zasadach szariatu regulującego zwyczaje nie tylko religijne, ale też organizację władzy religijnej oraz codzienne życie każdego muzułmanina.

Wiele osób zna to ugrupowanie z bestialskich, licznych egzekucji. Niektórzy kojarzą filmiki instruktażowo-rekrutacyjne, które zachód bawią, ale przyciągają potencjalnych bojowników Państwa Islamskiego. Jeszcze inni napotkali się na tą nazwę przy okazji licznych doniesień o atakach terrorystycznych w Europie.

Niedocenienie zagrożenia, jakie się tworzyło na terenie Iraku i Syrii sprawiło, że samozwańczy kalifat urósł do rangi międzynarodowego tworu zwanego Państwem Islamskim. Na razie jest nim tylko z nazwy, gdyż nie ma władz zewnętrznych, nikt jeszcze z nim nie pertraktuje na arenie międzynarodowej, nie ma zatwierdzonych granic administracyjnych oraz nie wyraża chęci współistnienia z innymi. Ono zagarnia to, co uważa, że mu się należy. ISIS kontroluje połacie terenu Iraku oraz Syrii, tworząc machinę wojenną, handlową (ropa naftowa, haracze, handel ludźmi, okupy, sprzedaż zgrabionych: antyków, dzieł sztuki i rzeźb na czarnym rynku), propagandową a nawet ideologiczną. Dla świata zachodu jest to zupełnie niezrozumiała organizacja, której niektórzy nie doceniają, inni się z niej śmieją, a jeszcze inni ? najczęściej ci w bezpośrednim sąsiedztwie ? boją się.

Symbol Państwa Islamskiego

Nie bez powodu ISIS wybrało sobie taki symbol, jaki obserwujemy w mediach. Kojarzymy go, jako czarny prostokąt z białym kołem w środku z arabskimi literami. Białe napisy na czarnym tle oświadczają: ?Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem? ? jest to muzułmańskie wyznanie wiary, zwane Szahadą. To jeden z pięciu filarów wiary. Wypowiedziany trzy razy decyduje o przyjęciu islamu przez wypowiadającego. Warto nadmienić, że do uznania tego wyznania wiary za ważne niezbędne są: wiedza i mądrość (odnośnie Szahady), pewność, szczerość, prawdomówność, miłość (do Allaha) oraz poddanie się (woli bożej).

Biały okrąg w środku ma również napis. Czarne litery na białym tle oznaczają: ?Mahomet jest wysłannikiem Boga?, a całość ma przypominać pieczęć Proroka, podobną do takiej, którą zamykało się koperty przy użyciu laku.

Monochromatyczne kolory flagi były znane już w tradycji Starożytnego Wschodu, Arabskiej oraz tradycji islamskiej. Niektórzy uważają, że pierwsze, oryginalne chorągwie Proroka były czarne ? tak twierdzi organizacja typu think tank działająca w charakterze komitetu doradczego w zakresie praw człowieka, wolności wyznania, równości oraz demokracji – Quilliam Foundation. Dlatego współcześni dżihadyści zaadoptowali ten styl do wyrażenia swojej działalności.

Czarno-biała flaga nie jest używana tylko przez Państwo Islamskie, jako symbol państwowy, jak to jest w przypadku każdego oficjalnie istniejącego kraju. Jest to swego rodzaju ideologia ? wyznanie ich filozofii, światopoglądu oraz wyznanie wiary. Również Asz-Szabab z Somalii oraz Al-Kaida na Półwyspie Arabskim działa pod tym samym sztandarem, co Państwo Islamskie.

Ich flaga jest wszędzie, pozują do niej, umieszczają jej emblematy na swoich filmikach. Sprawili, że będzie już z nimi kojarzona, jakby Państwo Islamskie było legalnym krajem i miało swój znak w postaci oficjalnego symbolu. Traktują ją niczym sztandar, wyznając światu, że działają w imię i za przyzwoleniem Allaha.

Więcej o Państwie Islamskim znajduje się TUTAJ.