Niemiecki okręt podwodny typu UB-II (domena publiczna)

Znaleziono okręt podwodny z I wojny światowej z martwą załogą [WIDEO]

Na Morzu Północnym, w pobliżu belgijskiego portu Ostenda, znaleziono niemiecki okręt podwodny z czasów I wojny światowej. Jak podała gazeta De Standaart w środku są ciała 23 marynarzy.

Zdaniem gazety o odkryciu poinformował Carl Decaluwé, prezydent belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia i badacz Thomasa Termote. Ich zdaniem jest to już jedenasty okręt podwodny znaleziony w wodach terytorialnych Belgii. Przyczyny zatopienia okrętu nie są znane, lecz analizując jego uszkodzenia (nos) można stwierdzić, iż łódź wpłynęła na minę.

Odnaleziony wrak okrętu podwodnego z czasów I wojny światowej ma długość 27 m i 5 m szerokości. Okręt podwodny ma znajdować się na ok. 30 m głębokości, przy czym nie została podana dokładna lokalizacja, w celu uniknięcia grabieży przez kolekcjonerów. Zdaniem odkrywców we wnętrzu mogą nadal znajdować się ciała poległych marynarzy, co oznacza, że okręt stał się cmentarzyskiem.

Na takich jednostkach przebywało zazwyczaj 22 członków załogi – powiedział Decaluwé. Naukowcy wierzą, że ciała marynarzy wciąż są w środku. Wszystkie luki są zablokowane. Oznacza to, że łódź nie była przez nikogo wcześniej penetrowana, a 23 martwe osoby nadal tam tkwią – powiedział.

Naukowcy domniemają, że jest to prawdopodobnie okręt podwodny UB-II, zbudowany w latach 1915-1916. Jest to typ niemieckich jednokadłubowych okrętów podwodnych, stanowiących powiększoną wersję okrętów typu UB I. Celem zwiększenia niezawodności oraz zasięgu, wyposażono je w maszynownię z dwoma wałami napędowymi, dzięki zastosowaniu w konstrukcji zewnętrznych zbiorników balastowych uzyskano większą przestrzeń wewnątrz kadłuba, zaś przez dodanie dziobowych sterów głębokości ulepszono kontrolę okrętu. W latach 1915-1916 zbudowano 30 okrętów tego typu, zaś na podstawie udzielonej licencji, stocznie austro-węgierskie zbudowały 8 jednostek. W czasie I wojny światowej zatonęło 19 takich jednostek.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.