I zmiana PKW Kuwejt powróciła do kraju. /Fot. st. chor. sztab. Rafał Olejniczak (32 BLT)

Żołnierze I zmiany PKW Kuwejt wrócili do kraju

Jak informuje komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), uroczysta zbiórka żołnierzy biorących udział w I zmianie PKW Kuwejt, miała miejsce, w dniu 19 stycznia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W pierwszej zmianie wzięło udział 116 żołnierzy i cztery myśliwce wielozadaniowe F-16 ?Jastrząb?.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w dniu 19 stycznia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku miała miejsce ceremonia powitania żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach operacji Inherent Resolve. W skład I zmiany PKW Kuwejt weszło 116 żołnierzy oraz cztery ?Jastrzębie? – komponent dowodzony był przez ppłk pil Tomasza Jatczaka. Warto zaznaczyć, że w czasie ceremonii powitania żołnierzy, dowódca I zmiany PKW Kuwejt odebrał akt mianowania na stopień pułkownika oraz został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

/Fot. st. chor. sztab. Rafał Olejniczak(32 BLT)

/Fot. st. chor. sztab. Rafał Olejniczak(32 BLT)

Wraz ze zmianą z misji w Kuwejcie do kraju powróciła także flaga, którą w czasie uroczystego przywitania żołnierzy złożono na ręce Szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pilot Tadeusza Mikutela. Podpisano także dokument formalnie przekazujący podległość nad żołnierzami kontyngentu z Dowódcy Operacyjnego na Dowódcę Generalnego.

Przypominamy, że pożegnanie żołnierzy II zmiany PKW Kuwejt miało miejsce w dniu 4 stycznia bieżącego roku. W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku pożegnano wówczas 148 żołnierzy wchodzących w skład II zmiany ? dowództwo nad komponentem objął ppłk pil. Norbert Chojnacki. W dniu 15 stycznia br. w bazie lotniczej Al Jaber w Kuwejcie, żołnierze rozpoczęli wstępne szkolenie ? zajęcia prowadzili uczestnicy I zmiany. Żołnierze uzyskali wiedzę m.in. na temat: zasad użycia broni, Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych, ochrony informacji niejawnych itp.

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (PKW Kuwejt) powołano na mocy podpisanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w dniu 17 czerwca 2016 roku, postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve (czytaj także: Prezydent Duda podpisał wniosek o użyciu sił zbrojnych). W ramach uczestnictwa w tej operacji, Siły Powietrzne RP prowadzą jedynie działania rozpoznawcze. Do tego celu polskie myśliwce zostały wyposażone w zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110 ? elektrooptyczny, wielozadaniowy, system rozpoznania obrazowego dostosowany do prowadzenia obserwacji z dużej odległości, średniej lub małej wysokości lotu ? które mogą fotografować teren przy maksymalnej prędkości samolotu do 1,6 Ma oraz pułapie do 15.250 metrów.

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach globalnej koalicji do walki z tzw. państwem islamskim, na podstawie artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności nr 1267 z 15 października 1999 r., nr 2170 z 15 sierpnia 2014 r., nr 2178 z 24 września 2014 r., nr 2199 z 12 lutego 2015 r., nr 2249 z 20 listopada 2015 r. oraz nr 2253 z 17 grudnia 2015 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie (ISIS) jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Źródło: MON – Powrót I zmiany PKW Kuwejt

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.