Żony – W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury – Recenzja

Alexandra Popoff, swoją książką zatytułowaną „Żony – W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury”, zabiera nas w intymną podróż po tajemniczym świecie rosyjskich pisarzy i ich muz. Książka wydana w 2015 roku przez Wydawnictwo Świat Książki, otwiera przed nami sekrety życia osobistego bogów rosyjskiej literatury.

Alexandra Popoff urodziła się w Moskwie. Potem wraz z rodzicami osiadła w Kanadzie. Ma na swoim koncie wiele książek o życiu rosyjskich elit artystycznych. „Żony…” są właśnie jedną z nich. Autorka w szczegółowy, a zarazem ciekawy sposób przedstawiła sześć kobiet, które w ogromnej mierze przyczyniły się do tego jak wyglądała i jak wygląda dzisiaj rosyjska kultura. Mowa tutaj o: Jelenie Bułhakov, Nadieżdzie Mandelsztam, Zofii Tołstoj, Annie Dostojewskiej, Verze Nabokov oraz Natalii Sołżenicyn. Każda z nich ma w książce poświęcony odrębny rozdział, który można bez problemów czytać w dowolnej kolejności.

Kiedy już zanurzymy się w pracę Pani Popoff odkryjemy, że włożyła w swoje dzieło wiele wysiłku. Znajdziemy tutaj mnóstwo ciekawostek z życia poetów i pisarzy oraz ich żon. Książka została oparta na solidnej ilości źródeł, również tych nigdy wcześniej nie publikowanych (tj., listów, pamiętników czy notatek).

Kiedy czytałem tą pozycję, zdałem sobie sprawę jak trudne było życie kobiet u boku geniuszy rosyjskiej literatury. Jeden miał ciągłe ataki padaczki i był hazardzistą z wiecznymi długami do spłacenia. Drugi na starość zwariował i chciał całą swoją posiadłość oddać oraz zrezygnować z praw autorskich do swoich dzieł. Czytelnik odnosi wrażenie i jest ono zapewne słuszne, że to kobiety trzymały pieczę nad artystami, zwłaszcza w trudnych chwilach. Były redaktorkami, korektorkami, często inspiratorkami niektórych powieści czy wierszy. Dusza artysty jest delikatna, a artysty rosyjskiego jeszcze bardziej. Dostojewski, Bułhakov czy Tołstoj nie radzili sobie w trudnych chwilach. Ich życie było zależne od zaradności ich żon. Jedna potrafiła założyć własne wydawnictwo i czerpać z tego dochód, druga sprzedała ostatnie futro i klejnoty na spłatę długów swojego meża. Jednocześnie nie pragnęły sławy i wystawnego trybu życia (porównajmy to z dzisiejszymi czasami, gdzie wiele kobiet dałoby się nieomal zabić za 5 minut sławy).

W książce „Żony…” znajdziemy też wiele fragmentów opisujących walkę z rosyjską czy potem radziecką władzą. Czy wiedzieliście, że dramat Bułhakova zatytułowany „Dni Turbinów” był ulubioną sztuką teatralną Józefa Stalina? Mimo to, pisarz nie cieszył się względami sowieckiego dyktatora (zresztą ci co się cieszyli względami „Koby” nie są dzisiaj znani, a ich dzieł nikt nie czyta i nie wydaje).

Podsumowując, książka Alexandry Popoff – „Żony – W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury” to opowieść o miłości. Miłości do artysów, poezji i literatury, naładowana wieloma ciekawostkami i zawierające wiele nieznanych do tej pory faktów. Dodajmy do tego, że styl pisania autorki jest znakomity, co daje nam idealną pozycję czytelniczą na lato. Moja ocena to 8/10. Gorąco polecam 😉

Autor: Alexandra Popoff

Tytuł: Żony. W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo: Świat Książki

Liczba stron: 380

ISBN: 978-83-7943-420-6

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.