MH-60R Seahawk (guncopter.com)

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Siły Zbrojne Tajwanu potwierdziły ostatnio, że zamierzają kupić 10 wielozadaniowych śmigłowców morskich MH-60R Seahawk ze Stanów Zjednoczonych. 

W ubiegłym tygodniu szef sztabu Marynarki Wojennej Republiki Chińskiej (ROCN), wiceadmirał Hsiao Wei-ming potwierdził, że Tajwan zamierza zakupić kilka wielozadaniowych śmigłowców morskich MH-60R Seahawk ze Stanów Zjednoczonych.

?Planujemy zakup 10 śmigłowców MH-60R Seahawk?, powiedział wiceadm. Wei-ming podczas wystąpienia przed Komitetem Spraw Zagranicznych i Obrony Zgromadzenia Narodowego.

Po nabyciu śmigłowce MH-60R Seahawk będą najnowocześniejszymi śmigłowcami przeznaczonymi do zwalczania okrętów podwodnych w Marynarce Wojennej Republiki Chińskiej i zastąpią starzejącą się flotę śmigłowców MD Defender 500. Jak twierdzi portal Defense News powołując się na źródło w przemyśle obronnym, MD500 jest zużyty i niezdolny do znalezienia okrętów podwodnych, chyba że zostaną wyrzucone na plaże. Źródło twierdzi, że stare śmigłowce mogłyby zostać użyte do szkolenia pilotów, ale ich czas jako platform operacyjnych dobiegł końca.

Jak informuje Defense Weekly IHS Jane jeszcze w lipcu br., Ministerstwo Obrony Tajwanu starało się nie zobowiązywać do śmigłowców MH-60R. Tajwan szuka zastępcy dla starzejącej się floty MD500, Marynarka Wojenna Republiki Chińskiej rozważa, jakie śmigłowce do niszczenia okrętów podwodnych spełnią wymagania, powiedział wtedy rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej. MH-60R to obecnie nie jedyna opcja rozważaną przez Marynarkę Wojenną Republiki Korei, która teraz przeprowadza pełną ocenę swoich zainteresowań i potrzeb bojowych przed identyfikacją określonego śmigłowca, dodał.

Jak donosił The Diplomat, możliwe, że list akceptacji zostanie podpisany już w 2016 roku. Kontrakt na 10 wielozadaniowych śmigłowców morskich MH-60R Seahawk będzie realizowana w ramach programu Foreign Military Sales, a jej wartość oszacowano na 700 mln do 800 mln USD. W sierpniu Tajwan ogłosił również, że zmodernizuje swoją flotę 18 śmigłowców S-70C do końca 2017 roku.

Według DefenseWorld.Net, śmigłowce MH-60R Seahawk mogą startować z fregat, niszczycieli, okrętów desantowych, krążowników i lotniskowców. Obok zwalczania okrętów podwodnych, śmigłowiec może prowadzić także inne operacje m.in. misje SAR (search and rescue), wsparcia ogniowego, nadzoru, wsparcia logistycznego i transferu personelu.

MH-60R to śmigłowiec wielozadaniowy wyposażony w sonar, uzbrojony w torpedy i karabiny maszynowe, a jego zasięg operacyjny wynosi około 450 mil morskich (830 km).

Armia Republiki Chińskiej jest obecnie w trakcie badań nad uziemieniem większości swoich 30 śmigłowców AH-64E Apache Guardian – jednych z najbardziej zaawansowanych maszyn na świecie ? zakupionych od Stanów Zjednoczonych pomiędzy 2013 a 2014 rokiem.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.