Fot. SRA Greg L. Davis, USAF / Źródło: Wikimedia Commons

A-10 Thunderbolt II zagości nad polskim niebem?

Potężnie uzbrojone i opancerzone A-10 Thunderbolt II to podręcznikowe samoloty bliskiego wsparcia służące w siłach powietrznych USA. Kilka dni temu Amerykanie przebazowali pierwsze dwanaście samolotów szturmowych, nazywanych potocznie Warthog, do bazy Spangdahlem w Niemczech.

Natomiast rzecznik Dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie (EUCOM) gen. Gregory Hicks poinformował, że samoloty, po zatrzymaniu w Niemczech, trafią do państw NATO sąsiadujących z Federacją Rosyjską. Jednostki wezmą udział w manewrach wojskowych oraz mają stanowić kolejne wzmocnienie sojuszników we wschodniej Europie, w ramach operacji opatrzonej kryptonimem ?Atlantic Resolve?.

A-10 Thunderbolt II określany był często mianem ?latającego czołgu?. Opracowany na początku lat 70. jednomiejscowy samolot miał niszczyć sowieckie czołgi, pojazdy opancerzone i inny ciężki sprzęt, niwelując tym samym przewagę Układu Warszawskiego w tym rodzaju uzbrojenia. Wszystkie elementy tej maszyny zostały pomyślane tak, aby jak najlepiej przystosować ją do tego zadania. Podczas wojny w Zatoce Perskiej samoloty A-10 wykonały 8100 misji bojowych, wystrzeliwując 90 procent użytych w tym teatrze działań wojennych pocisków AGM-65 Maverick, uzyskując przy tym skuteczność 95,7%. Łupem Warthog?ów padło ponad 1000 czołgów, 2000 pojazdów wojskowych i 1200 stanowisk artylerii, przy stracie zaledwie 5 maszyn własnych.

A-10 służyły ponadto w Kosowie podczas wojny w 1999 r. i podczas operacji w Afganistanie, stacjonując w bazie w Bagram. Podczas II wojny w Zatoce Perskiej w 2003 przerzucono do Iraku sześćdziesiąt samolotów A-10, z których jeden został zestrzelony niedaleko Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bagdadzie.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=nUXmqpRhTjQ]
A-10 Thunderbolt II w akcji

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.