Delfin biorący udział w ćwiczeniach amerykańskiej marynarki wojennej. Źródło: Reuters
Delfin biorący udział w ćwiczeniach amerykańskiej marynarki wojennej. Źródło: Reuters

Bojowe delfiny dla rosyjskich sił zbrojnych

Pięć delfinów, w przedziale wiekowym 3-5 lat i o długości 2.3-2.7 metra ma zostać kupionych przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Nie są dokładnie znane przesłanki takiego zakupu, ale nieoficjalnie mają zostać wyszkolone do bliżej niesprecyzowanych działań bojowych.

Przetarg ogłoszony przez rosyjską armię opiewa na kwotę 1,75 miliona rubli, czyli około 25 tysięcy dolarów amerykańskich. Delfiny muszą pochodzić z naturalnego środowiska i mają przejść 30 dniowy okres przejściowy. Ponieważ oficjalny powód zakupu ssaków nie został przedstawiony, ale już w przeszłości Rosja prowadziła eksperymentalne szkolenia nad użyciem delfinów do specjalistycznych działań bojowych.

Podczas zimnej wojny, zarówno Stany Zjednoczone Ameryki, jak i Związek Radziecki szkolili delfiny do operacji specjalnych. Głównym zadaniem do których przygotowywano zwierzęta było przenoszenie ładunków wybuchowych w pobliże okrętów podwodnych przeciwnika, wyszukiwanie min oraz patrolowanie wejścia do portów czy innych strategicznych miejsc. Po upadku żelaznej kurtyny, przy koncepcji bojowego użycia delfinów pozostało tylko USA, natomiast ?radzieckie? delfiny miały zostać sprzedane do innego kraju. W 2012 roku w sewastopolskim delfinarium podjęto próbę wznowienia badań nad specjalistycznym użyciem delfinów. Z trzynastu delfinów, dziewięć miało być przygotowywanych do realizowania działań o charakterze militarnym, a pozostałe cztery przygotowywano do pracy z dziećmi i osobami chorymi. Program ukraińskiej armii został przerwany z powodu zajęcia Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską w 2014 roku. Lokalne delfinarium zostało przejęte przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, gdzie prawdopodobnie kontynuowane będą badania na bazie radzieckich i ukraińskich doświadczeń.