/Fot, Simon Q, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic, via Wikimedia Commosn.

Przegubowe transportery opancerzone BvS 10 dla Austrii

BAE Systems ? wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego ? uzyskał kontrakt na produkcję 32 gąsienicowych przegubowych transporterów opancerzonych BvS 10 dla Austrii w ramach bezpośredniego porozumienia rządów Austrii i Szwecji.

BvS 10 (znanych także pod nazwą BvS 10 Viking) podczas wejścia do doku okrętu HMS Bulwark. /Fot. defenceimagery.mod.uk (domena publiczna)

BvS 10 (znanych także pod nazwą BvS 10 Viking) podczas wejścia do doku okrętu HMS Bulwark. /Fot. defenceimagery.mod.uk (domena publiczna)

BvS 10 to wysoce mobilny transporter opancerzony, przystosowany do prowadzenia działań w trudno dostępnym terenie – może transportować żołnierzy lub ładunek. BvS 10 to transporter opancerzony zdolny do prowadzenia działań na polu walki, jak i w sytuacjach kryzysowych – zaprojektowany został w celu dostosowania się do zmieniających się warunków na polu walki. Kontrakt (na wariant transportowy BvS 10) zawarty w ramach bezpośredniego porozumienia rządów Austrii i Szwecji ujrzy pierwsze dostawy tych maszyn w drugiej połowie 2017 roku ? dostawy będą kontynuowane do 2019 roku.

Według BAE Systems Hägglunds, który zajmuje się produkcją gąsienicowych przegubowych transporterów opancerzonych BvS 10, kontrakt zaowocuje bliską i unikatową trójstronną współpracą pomiędzy rządami Szwecji i Austrii oraz koncernem BAE Systems. Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds stwierdził, że inwestycja będzie korzystna zarówno dla armii austriackiej (która zyska ?bardzo zdolny i solidy pojazd?), jak i koncernu BAE Systems (inwestycja ma umożliwić wzbicie się w rankingu wiodących dostawców pojazdów wojskowych).

Transportery opancerzone BvS 10 mają odegrać swoją rolę, również w ramach austriackiej misji EU MTI (European Union Mountain Training Warfare Initiative), której celem jest standaryzacja wojskowego górskiego szkolenia na poziomie Unii Europejskiej ? zatem pojazdy BvS 10 wydają się nadzwyczaj odpowiednie do tego rodzaju działań.

Dzięki zawarciu kontraktu Austria dołączy do sporego grona użytkowników BvS 10. Pojazdy te znajdują się na wyposażeniu Francji, Holandii, Szwecji, a także Wielkiej Brytanii ? BvS 10 wykorzystywano w czasie działań w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach czy też w Centralnej Afryce. /Fot. Jurryaany, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

Dzięki zawarciu kontraktu Austria dołączy do sporego grona użytkowników BvS 10. Pojazdy te znajdują się na wyposażeniu Francji, Holandii, Szwecji, a także Wielkiej Brytanii ? BvS 10 wykorzystywano w czasie działań w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach czy też w Centralnej Afryce.
/Fot. Jurryaany, na licencji CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

BvS 10 to gąsienicowy przegubowy transporter opancerzony (opracowany przez szwedzkie przedsiębiorstwo BAE Systems Hägglunds) mocno spokrewniony z pojazdem tej samej klasy Bandvagn 206 (Bv 206) – do dziś wyprodukowanych zostało ponad 10 tysięcy pojazdów Bv 206, sprzedanych do ponad 40 krajów na całym świecie.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.