Pakistańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i amerykański KC-135 Stratotanker podczas Red Flag w 2010 roku. (U.S. Air Force photo/ A1C Daniel Phelps)

8 myśliwców F-16 Fighting Falcon dla Pakistanu

Stany Zjednoczone przygotowują się do sprzedaży ośmiu nowych myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon do Pakistanu, donosi raport mediów powołujący się na słowa, które przed spotkaniem z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barakiem Obamą wypowiedział premier Pakistanu – Nawaz Sharif.

Według raportu zawartego w New York Times, Kongres Stanów Zjednoczonych został powiadomiony o proponowanej sprzedaży myśliwców F-16 Fighting Falcon do Pakistanu zaledwie kilka dni temu. Nie jest także jasne czy Biały Dom planuje ogłosić sprzedaż wielozadaniowych myśliwców podczas wizyty premiera Pakistanu.

Nawaz Sharif, wylądował w Stanach Zjednoczonych w dniu 20 października ? z oficjalną wizytą państwową. Spotkanie z przywódcą Stanów Zjednoczonych Barakiem Obamą zaplanowano na dzisiaj.

Wcześniej w kwietniu, Departament Stanu USA zatwierdził wniosek o wartości miliarda dolarów na dostawy sprzętu i wyposażenia wojskowego, identyfikując tym samym Pakistan jako kraj istotnie znaczący dla polityki zagranicznej i interesów narodowych USA.

Gazeta Dawn doniosła, że w maju tego roku, w USA przekazało do Pakistanu 14 maszyn bojowych, 59 maszyn treningowych oraz 374 transporterów opancerzonych. Broń przekazana do Pakistanu była wcześniej wykorzystywana przez amerykańskie siły podczas działań w Afganistanie i Iraku.

Raport mówi, że wielu członków amerykańskiego w Kongresie Stanów Zjednoczonych obawia się, że nowe myśliwce F-16 Fighting Falcon bardziej przysłużą się władzom w Pakistanie w ich długiej konfrontacji z Indiami niż w prowadzeniu operacji antyterrorystycznych. Nie jest więc jasne, czy Kongres USA zatwierdzi umowę.

Według raportu, Kongres Stanów Zjednoczonych i Departament Stanu USA i tak są już w patowej sytuacji. Chodzi tu o sprzedaż do Pakistanu okrętów patrolowych na początku tego roku.

W marcu, w USA Komisja Spraw Zagranicznych, wstrzymała wartą 150 mln USD finansową pomoc wojskową. Komisja stwierdziła, że kutry nie są narzędziem niezbędnym do walki z bojownikami.

W przypadku pozytywnej odpowiedzi Kongresu USA i realizacji nowe myśliwce dołączyłyby do już istniejącej floty 70 myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon (w wersjach: F-16A/B Block 15, F-16A/B Block 15 OCU, F-16C/D Block 50/52+, F-16A/B Block 15 ADF) dziesiątek francuskich i chińskich samolotów m.in. JF-17 Thunder, Dassault Mirage III, Dassault Mirage 5 oraz Chengdu J-7.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.