93. rocznica urodzin Tadeusza Zawadzkiego, ps. „Zośka”.

Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie. Jego ojcem był Józef Zawadzki (późniejszy profesor i rektor Politechniki Warszawskiej).  Tadeusz uczęszczał do gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W jego klasie znaleźli się późniejsi członkowie grup szturmowych: Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek, Jan Bytnar, ps. Rudy oraz Krzysztof Kamil Baczyński, ps. Krzyś.

Tadeusz był zapalonym harcerzem. Należał do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego. Od października 1939 roku działał w konspiracji. Początkowo uczestniczył w akcjach małego sabotażu (np. malowanie kotwic na murach). W 1941, razem ze swoją drużyną wstąpił do Szarych Szeregów. Objął dowództwo nad Hufcem Mokotów Górny. W listopadzie 1942 roku, został dowódcą Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej (dowodził czterema hufcami).

Tadeusz Zawadzki "Zośka", źr. wikimedia.org

Tadeusz Zawadzki „Zośka”, źr. wikimedia.org

Na początku lata 1943 został przypadkowo aresztowany, a następnie więziony przez tydzień lub dwa w poprawczym przy ulicy Gęsiej.  W sierpniu 1943 roku otrzymał stopień harcmistrza oraz został mianowany podporucznikiem rezerwy piechoty.

Zginął, biorąc udział w ataku na Grenzschutzpolizei w Sieczychach w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943.  Z uwagi na zasługi dla kraju, jeden z batalionów biorących udział w powstaniu warszawskim, przyjął nazwę Zośka.

7 marca tego roku, planowana jest premiera filmu Kamienie na Szaniec, w którym przedstawiona jest między innymi postać Tadeusza Zawadzkiego.

Najważniejsze akcje w których uczestniczył Zośka:

– 26 marca 1943 roku- dowodził grupą Atak w Akcji pod Arsenałem, podczas której odbito z rąk Gestapo jego przyjaciela Jana Bytnara Rudego oraz 24 innych więźniów,

-19-20 maja 1943 – odbicie więźniów pod Celestynowem.

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.