Źródło: Wikimedia Commons/Mathiasrex

98. rocznica powstania wielkopolskiego ? gdzie i jak świętować?

27 grudnia jest dniem pamięci i świętowania powstania wielkopolskiego ? największego (ale nie jedynego!) zwycięskiego powstania w historii Polski. Wydarzenia sprzed 98 lat upamiętni szereg uroczystości, które odbędą się w wielu miejscach w  Wielkopolsce i na Kujawach. Główne obchody odbędą się w Poznaniu, Lesznie i Warszawie.

Uroczystości w Poznaniu

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się już 26 grudnia o godzinie 16 inscenizacją przyjazdu Ignacego Paderewskiego na Dworcu Letnim.

27 grudnia w ramach uroczystości organizowanych przez samorząd wojewódzki przewidziano:

  • 10:15 ? złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka
  • 11:00 ? uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich
  • 12:45 ? Msza święta w intencji powstańców wielkopolskich w Farze
  • 16:30 ? ?obóz powstańczy? na Placu Wolności

Ponadto w godzinach 10-18 będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które także na godzinę 17 zaprasza na inscenizację walk powstańczych.

O godzinie 19 z Placu Wolności ruszy Bieg Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości w Lesznie

27 grudnia w Lesznie odbędą uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego i władze miasta. Obchody rozpoczną się o godzinie 12 Mszą świętą w bazylice. Następnie o godzinie 13 uroczystości przeniosą się na rynek, gdzie przewidziano:

  • wciągnięcie flagi na maszt i odegranie hymnu
  • wystąpienia wojewody wielkopolskiego i prezydenta Leszna
  • apel pamięci
  • defiladę pododdziałów
  • koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych
  • pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego

Uroczystości w Warszawie

Uroczystości w Warszawie odbędą się 28 grudnia. O godzinie 12 w intencji powstańców zostanie odprawiona Msza święta w kościele dominikanów. Następnie obchody przeniosą się pod Grób Nieznanego Żołnierza i zakończą się o 14:15 na Cmentarzu Powązkowskim.

Ponadto?

Listę uroczystości lokalnych można znaleźć >>tutaj<<

Oprócz udziału w uroczystościach nie należy zapominać o wywieszeniu flagi narodowej lub powstańczej (także poza Wielkopolską) oraz o złożeniu zniczy w miejscach pamięci i na grobach powstańczych.[1][2]

O czym należy pamiętać?

Obchodząc rocznicę zwycięskiego powstania nie można zapomnieć, że było ono zwieńczeniem prowadzonej przez Wielkopolan najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. To właśnie działalność narodowa oparta o idee samoorganizacji i przedsiębiorczości zapewniła obronę i umocnienie polskości tej ziemi.

Ważne jest również podkreślenie ogólnopolskiego znaczenia powstania. Skutkiem powstania nie było tylko wyzwolenie Wielkopolski spod władzy niemieckiej i włączenie do odradzającego się państwa polskiego. Stworzona na bazie sił powstańczych armia odegrała istotną rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej, której wynik ostatecznie zdecydował o istnieniu Polski. Powstańcy wielkopolscy wzięli także udział w III powstaniu śląskim, którego efektem był powrót (po ponad 600 latach!) części Górnego Śląska w granice Polski.

W tym roku uroczystościom towarzyszą niestety emocje polityczne, których wynikiem są podwójne obchody w Poznaniu i Lesznie. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie traktować  udziału w obchodach w kategoriach sympatii/antypatii politycznych. Tego dnia najważniejsza niech będzie historia!

 Źródło: 27grudnia.pl, www.umww.pl, www.leszno.pl, www.poznan.uw.gov.pl