Adam Podhajecki – „Złoto UPA” – Recencja

We wrześniu br. nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm ukazała się najnowsza książka Adama Podhajeckiego Złoto UPA. Autor ten, znany głównie za sprawą swojej poprzedniej książki OUN i UPA pod skrzydłami III Rzeszy w swym najnowszym dziele porusza mało znaną historię zrabowanego przez  zbrodnicze organizacje ukraińskich nacjonalistów złota. 

W 1944 roku ścisłe dowództwo podziemnej i szowinistycznej UPA oraz OUN autoryzowało decyzję o potajemnym wywiezieniu z terenów południowo-wschodniej Polski do Budapesztu, potem do Rzymu i dalej na kontynent amerykański złota, srebra, waluty oraz kamieni szlachetnych zrabowanych Polakom, Węgrom i innym narodowościom Plan realizowali wypróbowani w krwawych, masowych antypolskich akcjach, starannie wyselekcjonowani agenci konspiracyjnej UPA i OUN Stepana Bandery. Jak ustalili oficerowie AK – część złota,  należąca do ofiar wielkich czystek etnicznych przeprowadzonych przez banderowców na ziemiach Wołynia, Podola i Małopolski Wschodniej, została również dobrze ukryta w Karpatach (…). O planowanej sekretnej akcji radykalnych nacjonalistów ukraińskich dowiedzieli się wysocy oficerowie Abwehry, akowcy, polityczni komisarze Stalina, renegaci z szeregów OUN i UPA oraz zwykli bandyci. A także – główny bohater powieści Aleksander Bogdan Potocki oficer wywiadu WP.

                     – Oficyna Wydawnicza RYTM

Złoto UPA to niezwykle ciekawa powieść tocząca się 1944 roku w Karpatach. Adam Podhajecki przybliża nieznaną do tej pory historię zrabowanego przez szowinistów z UPA i OUN złota i kosztowności ludności Wołynia, Podola i Małopolski Wschodniej. W czternastu rozdziałach czytelnik może śledzić brutalną walkę o zrabowany skarb pomiędzy banderowcami, Niemcami, sowieckim wywiadem oraz żołnierzami Armii Krajowej. Każdy z kolejnych rozdziałów zaostrza toczącą się akcję i pozwala poznać szerzej wszystkie strony brutalnej gry o zrabowane skarby.

Powieści Adama Podhajeckiego nie można nazwać kolejną z książek poruszającą temat ukraińskich nacjonalistów spod znaku UPA i OUN. To pozycja dzięki, której możemy poznać organizację, zbrodniczą  działalność oraz wyposażenie banderowców. Autor na kartach książki przybliża czytelnikom ówczesne realia i stosunek miejscowej ludności do ukraińskich organizacji. Książka jest bogata w wiele opisów walk i potyczek toczących się pomiędzy wszystkimi stronami na szlaku ewakuacji tytułowego Złota UPA. W całą historie wpleciony został piękny krajobraz Karpat co dodaje powieści A. Podhajeckiego dodatkowej wartości.

 

Polecam!!!

Autor: Adam Podhajecki

Tytuł: Złoto UPA

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Broszurowa 

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-717-2

Liczba stron: 368

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

 

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.