F-35A podczas Red Flag 17-1. / fot. U.S. Air Force photo/R. Nial Bradshaw.

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

Jak informuje blog The Japan News, powołując się na źródła w Departamencie Stanu USA, Waszyngton rozważa zaoferowanie Tajwanowi najnowszych myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II w ramach szerszego pakietu uzbrojenia.

W niedzielę, 2 kwietnia br. na blogu The Japan News pojawił się interesujący wpis, dotyczący ewentualnej sprzedaży Tajwanowi przez Stany Zjednoczone najnowszych myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II. Według jego Autorów, Seima Oki i Yuko Mukai, powołujących się na źródła w Departamencie Stanu USA, administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa możliwość zaoferowania najnowocześniejszej technologii Siłom Powietrznych Republiki Chińskiej (ROCAF) w ramach szerszego pakietu uzbrojenia, do czego miałoby dojść już latem br.

Według byłego urzędnika wysokiego szczebla w Departamencie Stanu USA, który ma być „dobrze poinformowany”, wśród ewentualnych ofert uzbrojenia, oprócz najnowocześniejszego produktu koncernu Lockheed Martin, znajduje się bliżej nie określony zaawansowany system obrony przeciwrakietowej (THAAD? ? przyp. red.). Biały Dom ma też rozważać możliwość zaoferowania zmodernizowanych F-16, z uwagi na to, że myśliwce 5. generacji mogą okazać się zbyt drogie dla tajwańskiego podatnika. Warto przy tym zauważyć, że w styczniu br. Lockheed Martin rozpoczął proces modernizacji tajwańskich F-16A/B do najnowszego standardu F-16V, w ramach projektu o kryptonimie ?Phoenix Rising?, którego wartość oszacowano na kwotę 110 mld NT (3,47 mld USD) (czytaj więcej: Tajwan: rozpoczęto modernizację myśliwców F-16A/B do standardu F-16V oraz: Modernizacja tajwańskich F-16).

Decyzja o ewentualnej zgodzie na sprzedaż zaawansowanego uzbrojenia Tajwanowi ma zapaść po spotkaniu prezydenta Donalda Trumpa z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, do którego ma dojść w czwartek i piątek, 6 i 7 kwietnia br., choć rozmowy w kuluarach pomiędzy Waszyngtonem a Tajpej miały już się rozpocząć.

Stany Zjednoczone, pomimo oficjalnego zerwania stosunków dyplomatycznych z Tajpej ze względu na „politykę jednych Chin” forsowaną przez Pekin, dostarczały w przeszłości uzbrojenie do celów obronnych na mocy ustawy o współpracy wojskowej z tym krajem, a poprzednia administracja Baracka Obamy trzykrotnie dostarczała broń w latach 2010-2015 za równowartość 14 mld USD. Jednak, jak dotąd dostawy te nie obejmowały najnowocześniejszych technologii, takich jak myśliwce 5. generacji czy okręty wojenne, wyposażone w System Walki AEGIS.

Amerykański dziennik The Hill, jeden z wiodących tytułów zajmujących się polityką, w dniu 11 lutego br. w analizie dotyczącej sprzedaży zaawansowanych samolotów myśliwskich sojusznikom USA, w odpowiedzi na zakup przez Chińczyków w Rosji 24 wielozadaniowych myśliwców generacji 4++ typu Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E), z których pierwszy egzemplarz dotarł do Państwa Środka w dniu 25 grudna ub. r. (czytaj więcej: Pierwsze myśliwce Su-35S już w Chinach oraz: Myśliwce wielozadaniowe Su-35S dla Chin), już wówczas sugerował dostarczenie Tajwanowi samolotów 5. generacji. Warto też przypomnieć, że na początku ub. r. pojawiły się informacje w rządzie USA, iż w ramach programu Excess Defense Articles (EDA) wycofywane z Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) na rzecz F-35B Lightning II, myśliwce pionowego/krótkiego startu i lądowania AV-8B Harrier II mogą trafić właśnie do Tajwanu (czytaj więcej: Harriery dla Tajwanu?).

Na wyposażeniu Sił Powietrznych Republiki Chińskiej (ROCAF) znajdują się obecnie 144 myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon (114 w wersji ?A? oraz 28 w wersji ?B?), które poza maszynami F-CK-1A/C (126 sztuk) stanowią trzon lotnictwa bojowego tego kraju. Oprócz wspomnianych wyżej maszyn Tajwan wykorzystuje również małą liczbę francuskich myśliwców Mirage 2000-5EI (56 sztuk), oraz F/RF-5E/F (74 sztuki).

Źródła:

the-japan-news.com: U.S. mulls F-35s for Taiwan deal

thehill.com: Sell advanced fighters to Taiwan

Czytaj także:

Tajwan: Krajowy przemysł po raz pierwszy zbuduje okręty podwodne

Tajwan ujawnił koncepcję przyszłego niszczyciela rakietowego [WIDEO]

Tajwan przypadkowo odpalił w kierunku Chin rakietę

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.