RFS Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Kuzniecow, jedyny obecnie rosyjski lotniskowiec. / Wikimedia Commons.

Admirał Kuzniecow popłynie latem do Syrii

W sobotę, 5 marca br., agencja informacyjna TASS poinformowała, że wysokie źródło w rosyjskiej Marynarce Wojennej potwierdziło decyzję o rozmieszczeniu latem br. w rejonie Syrii lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow.

Wysokiej rangi źródło w Marynarce Wojennej Rosji (WMF) poinformowało agencję TASS, że latem br. jedyny rosyjski lotniskowiec RFS Admirał Kuzniecow stanie na czele grupy bojowej (zadaniowej), która zostanie rozmieszczona na Morzu Śródziemnym w pobliżu wybrzeża Syrii.

Tego lata rozmieścimy ?Kuzniecowa? na Morzu Śródziemnym, na czele stałej grupy morskiej w tym regionie. – powiedział rozmówca.

Obecnie, lotniskowiec znajduje się w stoczni remontowej SRZ-35 Zwiezdoczka w Murmańsku, gdzie przechodzi remont przed misją, w tym modernizację dolnego pokładu hangarowego okrętu dla nowej amunicji lotniczej.

Rozmówca nie określił, jakie dokładnie zadania będą czekać flagowy okręt Floty Północnej u wybrzeży Syrii. Przypomnijmy, że stała grupa zadaniowa rosyjskiej WMF powstała w 2013 roku i rotacyjnie znajduje się w jej składzie co najmniej 10 okrętów wojennych. Wcześniej na czele grup bojowych na Morzu Śródziemnym znajdowały się takie okręty jak: RFS Piotr Wielki, atomowy krążownik rakietowy projektu 1144.2 Orłan (w kodzie NATO: Kirow), RFS Moskwa czy RFS Wariag, krążowniki rakietowe projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava).

Jak informował niedawno Władimir Triapisznikow, szef Departamentu Okrętownictwa Marynarki Wojennej Rosji, pod koniec 2016 roku (a więc po zakończeniu misji u wybrzeży Syrii ? przyp. red.) okręt znów powróci na dłuższą modernizację, która potrwa 2-2,5 roku, w czasie której otrzyma nowe możliwości, w tym skrzydło lotnicze wyposażone w nowe myśliwce pokładowe MiG-29K/KUB i inne samoloty.

Czytaj także:

Atomowy krążownik wróci do służby po modernizacji

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Rosyjscy piloci ćwiczą start z lotniskowca ?na sucho? [WIDEO]

Napęd nuklearny dla rosyjskiego lotniskowca?

?Charles de Gaulle? uderzył w islamistów

Oficjalnie: Pekin buduje drugi lotniskowiec

Chiny budują dwa lotniskowce?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.