U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Veronica Pierce.

Afganistan odebrał pierwsze śmigłowce UH-60A Black Hawk [FOTO]

W dniu 18 września br. Afgańskie Narodowe Siły Powietrzne odebrały pierwszą partię zmodernizowanych śmigłowców wielozadaniowych UH-60A Black Hawk, które mają zastąpić flotę przestarzałych maszyn typu Mi-17 produkcji sowieckiej.

W poniedziałek, 18 września br. do bazy lotniczej w Kandaharze na pokładzie dwóch ciężkich samolotów transportowych C-17A Globemaster III z Dowództwa Lotnictwa Transportowego (Air Mobility Command, AMC), dotarły pierwsze cztery zmodernizowane śmigłowce wielozadaniowe UH-60A Black Hawk, przeznaczone dla Afgańskich Narodowych Sił Powietrznych (AAF). Śmigłowce dotarły do Afganistanu bezpośrednio z połączonej bazy lotniczej Charleston (Karolina Południowa), gdzie stacjonuje 628. Skrzydło Lotnicze USAF (628th ABW).

Są to pierwsze z łącznie 159 maszyn tego typu, które otrzyma Afganistan, a pierwszy etap dostaw (według obecnego finansowania Departamentu Obrony USA) obejmie 53 śmigłowce, w tym 30 rocznie. Śmigłowce pochodzą z nadwyżek sprzętowych US Army i według planów Waszyngtonu zastąpią starzejącą się flotę koni roboczych AAF, czyli 98 śmigłowców wielozadaniowych Mi-17 (w kodzie NATO: Hip), produkcji sowieckiej. Warto jednak podkreślić, że jedynie 46 maszyn jest wykorzystywanych operacyjnie, a 19 z nich przechodzi w tym momencie remonty lub naprawy (stan na lipiec 2017 roku).

U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Veronica Pierce.

U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Veronica Pierce.

Szkoleniem afgańskich pilotów i techników do obsługi nowych maszyn zajmie się 438. Skrzydło Ekspedycyjne (438th AEW), a konkretnie podlegająca mu 738. Doradcza Grupa Ekspedycyjna, której dwie eskadry (441. i 442.) zajmują się w Kandaharze szkoleniem z zakresu eksploatacji śmigłowców Mi-17. Przypomnijmy, że pierwsze informacje o planach dozbrojenia Afgańskich Narodowych Sił Powietrznych przez Amerykanów pojawiły się pod koniec listopada ub. r. (czytaj więcej: Śmigłowce Blackhawk dla Afganistanu?).

Modernizacja floty transportowej AAF wpisuje się w plany prezydenta Afganistanu, Aszrafa Ghaniego, wzmocnienia ich zdolności operacyjnych, które pozwolą siłom bezpieczeństwa kontynuowania walki z powstaniem Talibów od czasu zakończenia głównych operacji wojskowych przez NATO w 2014 roku.

U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Veronica Pierce.

U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Veronica Pierce.

Warto zauważyć, że tydzień wcześniej Departament Obrony przyznał kontrakt o wartości prawie 1,4 mld USD prywatnej firmie MD Helicopters, Inc. na dostawy 150 uzbrojonych śmigłowców wielozadaniowych MD-530F Cayuse Warrior dla AAF (czytaj więcej: Kolejne uzbrojone śmigłowce MD-530F Cayuse Warrior dla Afganistanu). Dostawy nowych śmigłowców to część szerszego planu wzmocnienia możliwości AAF, który rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy. Obejmuje on łącznie dostawy siedmiu różnych systemów uzbrojenia i wyposażenia, w które jest zaangażowanych 14 biur programowych w ramach 20 dużych kontraktów.

Źródła:

globaldefensenews.com: Afghan Air Force received its first Black Hawk Helicopters in Kandahar

janes.com: Afghans receive first Black Hawk helos

Czytaj także:

Słowacja odebrała pierwszą partię UH-60M Black Hawk [ZDJĘCIA]

Kolejne śmigłowce MD-530 Cayuse Warrior dla Afganistanu

Nowe dane Pentagonu ? więcej żołnierzy w Afganistanie

Donald Trump ujawnił nową strategię wobec Afganistanu i Azji Południowej

Afganistan: kolejne dystrykty pod kontrolą Talibów

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

Gen. Nicholson: ?Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie?

10 tysięcy AKM dla Afganistanu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.