Amerykański samolot transportowy C-17 Globemaster III w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie (7 marca 2014 r.). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Afganistan: Polski żołnierz ranny w ataku terrorystycznym w bazie Bagram

W dniu 12 listopada br. doszło do samobójczego ataku terrorystycznego w bazie lotniczej Bagram, w prowincji Parwan, w wyniku którego zginęły 4 osoby, a 18 innych zostało rannych, w tym jeden polski żołnierz. Do zamachu przyznali się talibowie.

Baza lotnicza Bagram, Afganistan. / Wikimedia Commons.

Baza lotnicza Bagram, Afganistan. / Wikimedia Commons.

W dniu 12 listopada br. około godz. 05.38 czasu lokalnego (GMT+4:30) doszło do ataku terrorystycznego w natowskiej bazie Bagram w Afganistanie. Zamachowcem był talibski bojownik przebrany za robotnika, który wysadził się w powietrze, zabijając 4 osoby i raniąc 18 kolejnych, w tym jednego polskiego żołnierza. Baza lotnicza została tymczasowo zamknięta. Dowództwo natowskiej misji Resolute Support (RSM) w Afganistanie oświadczyło:

Urządzenie wybuchowe zostało zdetonowane na lotnisku Bagram, powodując wiele ofiar. Odpowiednie służby w bazie zajęły się poszkodowanymi oraz wszczęły śledztwo związane z incydentem.

Do sprawstwa potężnej eksplozji za pośrednictwem serwisu Twitter przyznali się afgańscy talibowie pod dowództwem Zabihullaha Mudżahida. Waheed Sediqqi, rzecznik gubernatora prowincji Parwan oświadczył, że zamachowiec-samobójca zdołał dostać się na teren silnie chroniony w przebraniu i zdetonował ładunek wybuchowy umieszczony w kamizelce, stojąc w kolejce z robotnikami. Oświadczenie wydał, również za pośrednictwem Twittera, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg:

W związku z zamachem, w którym ranny został polski żołnierz, Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało komunikat:

W wyniku zdarzenia jeden z polskich żołnierzy został lekko ranny. Żołnierz został przewieziony do szpitala w Bagram i tam pozostaje pod opieką personelu medycznego. Lekarze określają jego stan jako stabilny a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodzina żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.

W chwili obecnej trwają czynności wyjaśniające dotyczące ustalenia przyczyn i skutków ataku.

W czwartej zmianie RSM od 1 czerwca br. pod dowództwem płk Zbigniewa Zalewskiego w Afganistanie służy ok. 200 polskich żołnierzy z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (8. pplot). Udział Polaków w misji ma charakter doradczy.

Wcześniej, w czwartek 10 listopada br. w Mazar-i Szarif, stolicy prowincji Balch (północny Afganistan), doszło do samobójczego ataku na niemiecki konsulat, w wyniku którego zginęły cztery osoby, a ponad 100 zostało rannych. Za atak również odpowiada grupa Zabihullaha Mudżahida. Zamach miał być odpowiedzią na naloty w prowincji Kunduz, w wyniku których zginęło ponad 30 talibów.

Źródła:

newsweekme.com: Explosion at NATO Air Base in Afghanistan Causes Casualties

mon.gov.pl: Komunikat MON

Czytaj także:

Prawie 2.000 amerykańskich żołnierzy pojedzie do Iraku i Afganistanu

Pentagon: Sytuacja w Afganistanie jest zła

Oznaka rozpoznawcza PKW w misji Resolute Support w Afganistanie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.