Aleksandra Katarzyna Maludy ?Podwójne życie Nawojki? ? recenzja

Czy miłość do nauki i chęć poszerzania wiedzy młodej dziewczyny z okolic Dobrzynia nad Wisłą o otaczającym nas świecie może mieć brzemienne skutki, włącznie z doprowadzeniem do nieumyślnej śmierci brata-bliźniaka? Współcześnie wydaje się to być nonsensem, ale nie w XV wieku? Jest to oczywiście legenda, choć potwierdzona przez pewnego mnicha, że Nawojka przebrała się w męskie szaty, aby studiować na Akademii Krakowskiej, niemniej książka Aleksandry Katarzyny Maludy przybliża nam jak mogła wyglądać jej trudna ścieżka życiowa, z wielką historią wojen polsko-krzyżackich w tle.

Wydana w miękkiej oprawie książka przedstawia na okładce młodą dziewczynę, jak można się domyślić główną bohaterkę, w stroju żaka, sumiennie zapisującą piórem jakieś treści oraz sowę ? symbol mądrości, połyskującą po lewej stronie. Publikacja jest dosyć przeciętnej długości i składa się z łącznie 28 rozdziałów.

Opowieść zaczyna się w starym dworze w Płomianach niedaleko Dobrzynia nad Wisłą, leżącym na ziemiach polskich, ale przylegających do terytorium państwa Zakonu Krzyżackiego, z którego płynęło wówczas ciągłe zagrożenie. Nasza bohaterka ma jedenaście lat i rozsierdziła swojego ojca uszkadzając pamiątkę rodzinną ? miecz po dziadku Wincentym, który w bitwie pod Płowcami okrył cały swój ród chwałą w walkach z Krzyżakami. Nawojka nie zrobiła tego celowo, a z chęci udowodnienia czy owa broń biała jest najtwardszą rzeczą jaką posiada jej rodzina, więc włożyła go do pieca, gdzie rozżarzył się do czerwoności, a użyta do schłodzenia woda spowodowała, że zostały ślady. Nawet podczas otrzymywania kary cielesnej ze strony rozgniewanego ojca, Nawojka chciała sprawdzić jak tworzą się siniaki… I właśnie ta historia otwiera nam świat młodej dziewczyny, który kochała uczyć się, ale niestety urodziła się w złych dla swoich marzeń czasach, gdyż wtedy tylko młodzi chłopcy byli wysyłani na nauki do szkół.

Jednak największym sekretem naszej bohaterki było to, że mając brata-bliźniaka, Jakuba, a sama będąc podobna do niego jak kropla wody i nie będąc przy tym zbyt urodziwa jak inne białogłowe, wykorzystała ten fakt i przebrana za niego pobierała nauki łaciny, będąc przy tym nieprzeciętnie dobrym uczniem. Dla Jakuba był to dobry układ, gdyż ten chciał zostać rycerzem, a nie uczonym. Konspiracja ta zdawała się przebiegać pomyślnie, aż do czasu decyzji o wysłaniu Jakuba na dalsze nauki. Udało się przekonać rodziców jednak dla księdza Teodora, który zajmował się nauczaniem, aby wysłać do Płocka dwójkę rodzeństwa i nie rozdzielać ich. Jak się okazało, cała mistyfikacja była znana księdzu, który nie protestował nauczając Nawojkę, widząc przy tym jej zdolności, tak więc nasza główna bohaterka przez kilka następnych lat nadal pobierała nauki, a przy tym pięknie śpiewała. W tym samym czasie Jakub uczył się fechtunku, by realizować swoje marzenia o zostaniu rycerzem. Uczył go Zbylut, książęcy giermek, który zakochał się w Nawojce.

Tymczasem tłem historycznym historii rodzeństwa były pogarszające się stosunki polsko- i litewsko-krzyżackie, gdzie Autorka serwuje czytelnikom prawdziwe wydarzenia, włącznie ze słynną Bitwą pod Grunwaldem. I to właśnie polityka odciśnie brzemię na rodzeństwie: Jakub doświadczy pierwszej walki, która nie będzie mieć niczego wspólnego ze szlachetną rycerskością, a później Nawojka padnie ofiarą gwałtu ze strony Krzyżaków, w której obronie godności zginie brat-bliźniak. Nasza bohaterka, obwiniając się za jego śmierć, sama będąc pokaleczona psychicznie i fizycznie, podejmie trudną decyzję o dalszej konspiracji i odtąd będzie Jakubem, by kontynuować jego tragicznie przerwane życie. Niebawem wyruszy studiować na Akademii Krakowskiej?

Warto w tym momencie zauważyć, że na pierwszy rzut oka nasza bohaterka nie jest typowo ?wyzwoloną? z dzisiejszego punktu dziewczyną, acz buntowniczką, która sprzeciwia się sztywnym ówcześnie normom kościelnym, twierdząc, zresztą za świętym Franciszkiem, że Bóg jest dobrym Ojcem, kochającym po równo wszystkie swoje dzieci, w tym kobiety. Jest to ważny wątek całości, gdyż postępowanie naszej bohaterki, gdyby zostało odkryte, zostałoby posądzone o herezję? Cały czas będą nią targać zarówno wyrzuty sumienia z powodu brata, jak i strach z powodu złamania Bożego porządku świata.

Jak dalej potoczą się losy Nawojki? Czy spełni swoje marzenia o nauce w Krakowie, a następnie we włoskiej Bolonii, gdzie chciałaby zajmować się jakże szlachetnym zajęciem ? leczeniem chorych? Czy zostanie przyłapana na oszustwie, za co może grozić zesłanie do klasztoru? A może w zamkniętym klasztorze, gdzie także trafiały kobiety skazane za herezje lub inne ?występki? odnajdzie bardziej otwartych na jej zapędy ludzi? Musicie przeczytać sami!

A jeśli już weźmiecie do ręki niniejszą książkę, przekonacie się jak płynnym językiem operuje Autorka, oplatając główną historię wielowątkowym tłem historycznym z dziesiątkami autentycznych postaci z tamtego okresu, dynamiczna akcja nie pozwoli na nudę, a determinacja Nawojki sprawi, że czytelnik będzie kibicował jej do ostatnich stron. Tutaj muszę zaznaczyć, że po zapoznaniu się z krótkim opisem fabuły na tylnej okładce, nie znając przy tym pierwszej powieści Autorki, byłem nieco sceptyczny. Teraz po przeczytaniu od deski do deski niniejszej powieści, muszę stwierdzić, że myliłem się. Polecam!

ALEKSANDRA KATARZYNA MALUDY ? z wykształcenia polonistka i historyk, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i historii na Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu. Jest Autorką książki ?Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu?.


Autor: Aleksandra Katarzyna Maludy

Tytuł: Podwójne życie Nawojki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Miękka, broszurowa

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-715-8

Liczba stron: 264

Format: 14,5 x 21,0 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.