Fot. Staff Sgt. Candace Mundt.

Amerykanie przekształcają lekką brygadę piechoty ?Spartans? w pancerną

Departament US Army ogłosił, że 2. Brygadowy Zespół Bojowy Piechoty (IBCT) ?Spartans? już niebawem zostanie przekształcony w piętnasty Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT).

Położenie Fort Stewart na mapie stanu Georgia. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License 1.2).

Już 16 października br. 2. Brygadowy Zespół Bojowy Piechoty (Infantry Brigade Combat Team; IBCT) ?Spartans? 3. Dywizji Piechoty US Army z Fort Stewart (Georgia) zostanie przekształcony w piętnasty Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (Armored Brigade Combat Team; ABCT). Zgodnie z decyzją Departamentu US Army o przywróceniu pancernego charakteru ?Spartans?, dowództwo brygady rozpoczęło proces planowania i zdyscyplinowanego wykonawstwa wszystkich niezbędnych procedur.

Choć samo formalne przekształcenie nastąpi już niebawem, osiągniecie przez brygadę pancerną statusu operacyjnego nie nastąpi nawet jeszcze w przyszłym roku, lecz będzie ona przygotowywana do udziału w ćwiczeniach certyfikujących w Fort Irwin National Training Center (NTC) w Kalifornii, które zostaną przeprowadzone na wiosnę 2019 roku.

Kpt. Joe Amico, oficer ?Spartans?, odpowiedzialny za planowanie przekształcenia, powiedział:

Traktujemy konwersję jak każdą inną misję operacyjną. Na początku zaczniemy od wyznaczenia najważniejszych celów, koordynując zasoby i sekwencjonować harmonogramy rozmieszczenia i ćwiczeń.

?Spartans? pozostawali lekką brygadą piechoty przez ostatnie dwa lata, więc decyzja Departamentu US Army oznacza przywrócenie ich pierwotnego statusu. Przekształcenie brygady wynika ze zmiany globalnego krajobrazu zagrożeń, a dynamiczne wydarzenia polityczne i militarne zmuszają dowódców US Army do podejmowania odpowiednich kroków zapobiegawczych, kształtowania odpowiedzi oraz skutecznego wykonywania powierzonych zadań przeciwko zdeterminowanym przeciwnikom.

Płk James K. Dooghan, dowódca ?Spartans?, wyjaśnił, że:

Siły pancerne mają obecnie ogromne zapotrzebowanie, a ta korekta zwiększy zdolności militarne i dowódców polowych do spełnienia wymagań strategicznych. Mobilność, precyzja prowadzenia ognia i nieporównywalne zdolności bojowe, aby powstrzymać przeciwnika leży u podstaw tego, czym jest ABCT.

Struktura brygady, która obecnie składa się z trzech lekkich batalionów piechoty, zostanie przekształcona w trzy bataliony pancerne, wyposażone w czołgi podstawowe M1A2 Abrams i bojowe wozy piechoty M2/M3 Bradley.

Pułkownik Dooghan przyznał, że taka rekonstrukcja nowej brygady to również nieuchronne wyzwania. Należą do nich cztery elementy, na których skupiają się planiści: żołnierze, wyposażenie, szkolenie i infrastruktura.

Żołnierze i ciężkie wyposażenie napływają z całej Armii, szkolenie kadry [oficerskiej] było priorytetem od czasu, kiedy otrzymaliśmy misję [konwersji], a przekształcenie będzie miało miejsce w tym roku, aby wzmocnić brygadę. Jesteśmy w trudnej sytuacji, zapewniając, że będziemy mieć ludzi i systemy [uzbrojenia] na miejscu przed rozpoczęciem pełnoskalowego szkolenia. ? dodał dowódca ?Spartans?.

Ceremonia nadania nowego sztandaru nastąpi w cztery dni po oficjalnym przekształceniu brygady, w dniu 20 października br. w Marne Garden na terenie Fort Stewart.

ABCT a IBCT?

Typowy Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT), który jest najcięższym pancerno-zmechanizowanym, manewrowym związkiem taktycznym US Army (po reorganizacji w 2013 roku) składa się z 87 czołgów podstawowych M1A2 Abrams, 102 bojowych wozów piechoty M2 Bradley, 50 bojowych wozów rozpoznawczy M3 Bradley (łącznie 239 wozów bojowych) oraz 18 samobieżnych armatohaubic M109A6 Paladin kal. 155 mm, a jego liczebność to 4.694 żołnierzy.

Z kolei Brygadowy Zespół Bojowy Piechoty (IBCT) jest tzw. ?lekkim? związkiem taktycznym, dlatego posiada 358 wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności HMMWV w różnych wersjach, 234 średnich pojazdów taktycznych MTV w różnych wersjach i 16 haubic holowanych M119A2 kal. 102 mm, a jego liczebność to 4.413 żołnierzy.

Źródła:

dvidshub.net: Spartan Brigade weeks away from becoming Army?s 15th ABCT

army.mil: Spartan Brigade to become Army’s newest armored brigade

Czytaj także:

USA: Kontrakt na modernizację czołgów M1A2 Abrams do standardu SEPv3

Flanka wschodnia NATO: Kolejne amerykańskie śmigłowce już w Europie [FOTO]

Flanka wschodnia NATO: Amerykańskie śmigłowce przybywają do Europy

Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.