Fot. screen YouTube.

Amerykanie zbudowali czołg T-72… z kartonu [WIDEO]

Na potrzeby amerykańsko-bułgarskich ćwiczeń dla załóg czołgowych, dział US Army o nazwie Targets Management Office (TMO) zbudował trzy ruchome cele przypominające rosyjskie czołgi podstawowe T-72, bojowe wozy piechoty z rodziny BMP i kołowe transportery piechoty z rodziny BTR.

Kartonowe imitacje rosyjskich wozów bojowych są używane przez amerykańskie załogi czołgów M1A2 Abrams z 3. Batalionu 69. Pułku Pancernego US Army (3rd Battalion, 69th Armor Regiment) i bułgarskich T-72 do praktyk celowniczych na poligonie Camp Novo Selo w Bułgarii.

Makiety posiadają sygnatury radarowe (radar cross section; RCS) i termiczne (infared signature; IR), takie same jak prawdziwe pojazdy, dzięki czemu załogi czołgów mogą ćwiczyć celowanie w realistycznych warunkach. Amerykańscy i bułgarscy pancerniacy ćwiczą regularnie współdziałanie (czytaj także: Wspólne ćwiczenia wojskowe Bułgarii i USA).

Poniżej wideo z prezentacji makiety czołgu T-72 (najprawdopodobniej w wariancie T-72M1), nie T-90 jak sugeruje tytuł filmu:

Czytaj więcej:

Bułgaria wymieni flotę myśliwców do 2019 roku

Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii

Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Bułgarii

NATO będzie bronić przestrzeni powietrznej Bułgarii?

Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce

Anakonda-16: Szkolenie amerykańskich pancerniaków w Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Amerykańskie czołgi w Gruzji [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.