A-10 Thunderbolt II (U.S. Air Force photo by Capt. Robert Howard/Released)

Amerykanie zwiększają obecność w rejonie Morza Południowochińskiego

Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter ogłosił, że amerykańscy żołnierze wraz ze sprzętem wojskowym zostaną wysłani na Filipiny ? ma to odbywać się na zasadzie regularnych rotacji.

Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter ogłosił, że amerykańscy żołnierze wraz ze sprzętem wojskowym zostaną wysłani na Filipiny ? ma to odbywać się na zasadzie regularnych rotacji ? i stwierdził, że oba kraje rozpoczęły wspólne patrole morskie Morza Południowochińskiego w związku z agresywną postawą Chin. Wśród sił rotacyjnych znajdą się lotnicy – 200 żołnierzy USAF operować będzie z bazy lotniczej Clark położonej na wyspie Luzon ? którzy zostaną tam rozmieszczeni do końca kwietnia br.

200 członków personelu USAF zostanie rozlokowanych na Filipinach z wielu amerykańskich baz z rejonu Pacyfiku w celu wsparcia 5 samolotów szturmowych A-10C Thunderbolt II z 51. Skrzydła Myśliwskiego (stacjonującego na co dzień w bazie lotniczej Osan w Korei Południowej); trzech śmigłowców HH60G Pave Hawk z 18. Skrzydła z bazy lotniczej Kadena w Japonii oraz samolotu do zadań specjalnych, MC-130H Combat Talon II.

W dodatku, do 75 żołnierzy amerykańskich, w większości z Korpusu Piechoty Morskiej (Marines) pozostanie na Filipinach na regułach rotacji, po zakończeniu ćwiczeń wojskowych Balikatan, które odbywają się w tym tygodniu.

W marcu br. Stany Zjednoczone ogłosiły, że rotacja żołnierzy będzie się odbywać do pięciu filipińskich baz wojskowych: bazy lotniczej Antonio Bautista, Lumbia, Basa, Mactan-Benito Ebuen oraz Fort Magsaysay. Ogłoszenie następuje po zatwierdzeniu przez filipiński sąd porozumienia EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement), podpisanego przez obie strony w 2014 roku.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.