Jak poinformowało norweskie Ministerstwo Obrony, w niedługim czasie na terenie Norwegii mogą zostać rozlokowani żołnierze amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (Marines). Na chwilę obecną znane są tylko nieliczne szczegóły umowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Norwegią.
W poniedziałek 10 października br., Ministerstwo Obrony Norwegii (nor. Forsvarsdepartementet) poinformowało opinię publiczną, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (ang. United States Armed Forces) prowadzą rozmowy z norweskimi siłami zbrojnymi. Celem dyskusji ma być ewentualne rozmieszczenie na terenie Norwegii jednostek amerykańskich1.
Ann Kristin Salbuvik, rzeczniczka norweskiego ministerstwa, w rozmowie z agencją AFP powiedziała, że zostały przeprowadzone oceny w ramach wojska, by przyjrzeć się możliwościom dodatkowego szkolenia, magazynowania i tego typu kwestii. Te działania mogą być przeprowadzane dzięki obecności rotacyjnej [amerykańskich jednostek ? red.], jednak nie ma na chwilę obecną rozmów o stałej obecności żołnierzy2.
Według norweskiej gazety Adresseavisen, rozmowy między Norwegią a Stanami Zjednoczonymi dotyczą rozlokowania około 300 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA (ang. U.S. Marine Corps, USMC) bazie wojskowej V?rnes niedaleko Trondheimu. Na chwilę obecną są to jedyne znane szczegóły ewentualnego porozumienia.
W pisemnym oświadczeniu skierowanym do Adresseavisen, norweska minister obrony Ine Eriksen S?reide wyjaśniła, że prace są prowadzone, jednak ta propozycja nie została jeszcze omówiona w Ministerstwie Obrony, więc nie mamy żadnych bardziej szczegółowych odpowiedzi na ten moment. Jakiekolwiek konkretne projekty będą oczywiście przekazane rządowi i parlamentowi normalnym trybem.
Rosyjskie media podkreślają, że decyzja o rozlokowaniu amerykańskich jednostek na terytorium Norwegii zaostrzy i tak już napięte stosunki tego państwa z Federacją Rosyjską. Przypomina się w tym kontekście zobowiązanie Norwegii z lutego 1949 r., że nie zezwoli obcym wojskom na stacjonowanie na terenie własnego państwa3. Niemniej jednak, w oświadczeniu z 1949 r. zapisano możliwość wpuszczenia obcych wojsk do Norwegii, gdy prawdopodobieństwo konfliktu wzrośnie4.
Czytaj także:
Trzy bombowce strategiczne B-25H nad Norwegią
Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim
Rosjanie dwa razy naruszyli przestrzeń powietrzną Finlandii?
Źródła:
1 US establishing Marine 'base’ in Norway: report, https://www.thelocal.no/20161010/us-establishing-marine-base-in-norway-report, dostęp: 12.10.2016.
2 Ibidem.
3 Norway mulls US troop deployment on its soil ? Defense Ministry, https://www.rt.com/news/362287-us-marines-norway-eu/, dostęp: 12.10.2016.
4 D. Arter, Scandinavian politics today, Manchester University Press, październik 2008.