Fot. Saab Defence and Security.

Amerykańscy żołnierze w Europie testują szwedzki system kamuflażu Barracuda

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab Defence and Security poinformował, że amerykańscy żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army z niemieckiego Vilseck, rozpoczęli testy poligonowe systemu kamuflażu mobilnego Barracuda na kołowych transporterach opancerzonych IAV Stryker. Jet to pierwsza ocena terenowa tego systemu w US Army.

W piątek, 12 maja br. szwedzki koncern zbrojeniowy Saab Defence and Security poinformował, że amerykańscy żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) z niemieckiego Vilseck (kraj związkowy Bawaria), rozpoczęli testy poligonowe systemu kamuflażu mobilnego (Mobile Camouflage System; MCS) Barracuda na kołowych transporterach opancerzonych IAV (Interim Armored Vehicle) Stryker. Testy, będące pierwszą oceną terenową tego systemu w US Army, odbywają się w Hohenfels (Bawaria) podczas szkolenia jednostek 2. Pułku w ramach wsparcia operacji Atlantic Resolve.

Jak podkreśla producent, czyli dział Saab Barracuda AB, system kamuflażu mobilnego tego typu zapewnia stałą ochronę dla pojazdów podczas postoju, w ruchu i podczas działań bojowych. Scott Caldwell, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Saab Barracuda AB powiedział, że:

Mobilny kamuflaż i kontrola sygnatury jest obecnie o wiele ważniejsza, niż przez ostatnie 15 lat, zwłaszcza w europejskim teatrze działań. Fakt, że nasz system jest obecnie testowany przez US Army w Europie jest dowodem poświęcenia Saab we wspieraniu żołnierzy i kontynuacją współpracy z wojskami USA. Saab jest głównym dostawcą nowoczesnego kamuflażu dla US Army od ponad 20 lat i jesteśmy dumni, że możemy kontynuować to wraz z najnowocześniejszymi i najbardziej zaawansowanymi technologicznie systemami na świecie. (?) Trwające obecnie wysiłki na rzecz wprowadzenia MCS Barracuda w jednostkach US Army w Europie mogą wyeliminować potrzebę używania na pojazdach kamuflaży improwizowanych i przemalowywania ich w celu dopasowania do warunków operacyjnych. Według żołnierzy amerykańskich, którzy mają styczność z kamuflażem, system z powodzeniem zmniejsza emitowane widma pojazdów, jest niezwykle trwały i łatwy w użyciu oraz przyczynia się do zwiększenia przeżywalności ich pojazdów.

System kamuflażu mobilnego Barracuda pozwala zredukować multispektralnie właściwości fizyczne pojazdów kołowych i innych platform bojowych oraz wtopić się im w otoczenie. Zmniejsza prawdopodobieństwo wizualnego wykrycia pojazdu przez przeciwnika w paśmie bliskiej (Near Infrared; NIR), krótkiej (Short-wave Infrared; SWIR) średniej (Mid-wave Infrared; MWIR) i dalekiej (Long-wave Infrared; LWIR) podczerwieni oraz w radiolokacji. System działa jak dodatkowe pokrycie pojazdu, które nie zakłóca działania jego systemów bojowych i obserwacji, osiągi czy utrzymanie techniczne oraz nie wpływa na prowadzenie operacji.

Fot. Saab Defence and Security.

Szwedzi otrzymali kontrakt na produkcję i dostawy MCS Barracuda w czerwcu 2015 roku. Oprócz teksturowanych siatek maskujących dla pojazdów, Saab oferuje system kamuflażu indywidualnego ULCAN dla żołnierzy, SCPS (Signature Concealment Personal Suit) dla snajperów oraz dla budynków. Warto przypomnieć również, że w połowie kwietnia br. portal Army Times informował, że stacjonujący w Europie żołnierze Grupy Bojowej 1. Batalionu 66. Pułku Pancernego 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty rozpoczęli prace nad zmianą kamuflażu posiadanych przez nich pojazdów pancernych z pustynnego na zielony, dostosowany do europejskiego teatru działań. Plany te zostały ujawnione na początku września ub. r. (czytaj więcej: Jednostki U.S Army w Europie przechodzą na lokalny kamuflaż [FOTO+WIDEO] oraz: Strategiczny zwrot czy symboliczny gest? U.S Army przechodzi na kamuflaż zielony).

Źródło:

saabgroup.com: Mobile Camouflage System in use by the U.S. Army in Europe

Czytaj także:

Eksperymentalne transportery Stryker w Europie

Saab z kontraktem na obsługę pocisków RBS-15 Mk3 dla Marynarki Wojennej RP

Saab dostarczy Szwecji nowe pociski przeciw-okrętowe

Saab opracował nową aplikację treningową dla żołnierzy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.