Żołnierze 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) podczas szkolenia ze 155 mm haubicą ultralekką M777. / fot. screen YouTube.

Amerykańska artyleria w Polsce

W ramach międzynarodowych ćwiczeń Dragoon Shock, które odbędą się na Litwie, przez Polskę kierują się żołnierze amerykańskiego 2. Pułku Kawalerii, wyposażeni m.in. w 155 mm haubice ultralekkie M777.

Z niemieckiego Vilseck (Bawaria) wyruszyło 95 żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons), aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach Dragoon Shock. W dniu 2 lutego br. przekroczyli niemiecko-polską granicę i w drodze na Litwę zatrzymają się w Świętoszowie, Powidzu, Toruniu (w którym zatrzymają się na dłużej) oraz Orzyszu.

Jak powiedział zastępca Rzecznika Prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Marek Pietrzak:

Dragoon Shock to ćwiczenia amerykańskiego 2. Pułku Kawalerii, polegające na szybkim przegrupowaniu pododdziałów artylerii na międzynarodowe szkolenie ogniowe na Litwie. W ten sposób Amerykanie podkreślają również swoją obecność na wschodniej flance NATO oraz zdolność do szybkiego i nagłego przerzutu wojsk w rejon wschodniej Europy.

Amerykanie są wyposażeni w 40 sztuk różnego rodzaju pojazdów, m.in. 155 mm haubice ultralekkie M777. W dniu 4 lutego br. zameldowali się w Toruniu, gdzie pozostaną przez 11 dni. Kpt. Tomasz Kisiel, rzecznik toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia powiedział, że:

Być może uda nam się zaplanować wspólne, polsko-amerykańskie treningi. Decyzje w tej sprawie zapadną najpewniej na początku przyszłego tygodnia. Natomiast w sobotę zapraszamy wszystkich sympatyków wojskowości na spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Na toruńskim Rynku Nowomiejskim w godzinach od 10:00 do 13:00 zostanie zorganizowany pokaz sprzętu wojskowego polskich i amerykańskich artylerzystów: wyrzutnie rakietowe, haubice ciągnione, pojazdy łączności i dowodzenia, w tym różne wersje Humvee, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych, sprzęt rozpoznawczy oraz broń strzelecka. W spotkaniu prawdopodobnie weźmie udział amerykański ambasador, Paul Jones oraz prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski.

To nie pierwszy przejazd amerykańskich żołnierzy przez Polskę. W marcu ubiegłego roku żołnierze 2. Pułku Kawalerii uczestniczyli w ćwiczeniach Dragoon Ride (czytaj więcej: Dragoon Ride ? amerykańskie Strykery na polskich drogach oraz: Fotorelacja ? Dragoon Ride w Białymstoku), a w październiku przez nasz kraj przejechały oddziały rozpoznawcze 2. Pułku Kawalerii Pancernej (2nd Cavalry Regiment) oraz żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej (173rd Airborne Brigade), a pancerniacy z 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty (1st Armored Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division ?Raider?), wyposażeni w czołgi M1A2 Abrams i bojowe wozy piechoty M2 Bradley, szkolili się z Polakami (czytaj więcej: US Army znowu w Polsce).

Czytaj także:

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce

Ciężki sprzęt i żołnierze US Army na Litwie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.