Źródło: Spanish Army
Źródło: Spanish Army

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

W dniach od 12 do 16 stycznia br. w Skwierzynie (woj. lubuskie) odbędą się wspólne amerykańsko-polskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak, żołnierze z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w niemieckim Baumholder Amerykanie z 5-7. Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) podlegającego 10th Air and Missile Command będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenować odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

Ze strony polskiej zostanie wykorzystany m.in. Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy S-125 Newa SC, a ze strony amerykańskiej system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MIM-104 Patriot. Ćwiczenie jednak będzie mieć charakter defensywny bez strzelania rakietowego.

W dniach 20-27 marca zeszłego roku miały miejsce podobne ćwiczenia w ramach procedury EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercises), ale z udziałem amerykańskiego 5. batalionu 7. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Polsce oraz 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

Wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich przeciwlotników rozpoczęto w maju 2010 roku w Morągu. Do tej pory Amerykanie przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Ćwiczenia przerodziły się w stały element polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, wpisując się w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, ustanowionej podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport w 2014 roku.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Rysunek MIM-104 Patriot autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Nieudany atak rakietowy na Arabię Saudyjską

Hiszpania utrzyma baterie Patriot w Turcji

Holandia stawia na system Patriot

Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

Polska kupi zestawy rakietowe Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.