B-1B Lancer z 28. Skrzydła Bombowego w Ellsworth Air Force Base. (Wikimedia Commons)

Amerykańskie bombowce B-1B Lancer będą stacjonować w Australii?

Gen. Lori J. Robinson, dowódca amerykańskich Sił Powietrznych na Pacyfiku (Pacific Air Forces; PACAF) poinformowała, że trwają rozmowy z rządem w Canberze nt. stacjonowania w Australii bombowców strategicznych B-1B Lancer wraz z powietrznymi tankowcami.

Położenie baz lotniczych RAAF Tindal i Darwin. / Wikimedia Commons.

Położenie baz lotniczych RAAF Tindal i Darwin. / Wikimedia Commons.

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Australią nt. rotacyjnego stacjonowania w północnej części tego kraju (w bazach lotniczych Tindal i Darwin; Terytorium Północne) bombowców strategicznych B-1B Lancer wraz z samolotami-cysternami. Poinformowała o tym dowódca amerykańskich Sił Powietrznych na Pacyfiku (Pacific Air Forces; PACAF), gen. Lori J. Robinson:

Da nam to możliwość wzmocnienia więzi, jakie już mamy z Królewskimi Australijskimi Siłami Powietrznymi (Royal Australian Air Force; RAAF ? przyp. red.) oraz możliwość naszym pilotom przeprowadzenia ćwiczeń w celu zrozumienia teatru (działań wojennych ? przyp. red.) oraz tego, jak ważne jest wzmocnienie więzi z naszymi sojusznikami z RAAF.

Pomimo lakonicznych zapowiedzi, specjaliści od regionu Azji i Pacyfiku nie mają złudzeń, że ewentualne rozmieszczenie w Australii amerykańskiego lotnictwa strategicznego ma być odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Chińskiej Republiki Ludowej (czytaj więcej: Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim oraz: Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim).

Wcześniej informowano o rozmieszczeniu trzech trudnowykrywalnych bombowców strategicznych B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) do Naval Support Facility Diego Garcia na Oceanie Indyjskim (czytaj więcej: Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim).

Australijska minister obrony, Marise Payne odmówiła skomentowania deklaracji dowódcy PACAF, jednakże zapowiedziała zwiększenie obecności USAF w swoim kraju. Z kolei w ubiegłym roku, były już premier Tony Abbott, bez skutku naciskał na rząd w Waszyngtonie ws. ujawnienia planów rozmieszczenia amerykańskiego lotnictwa w Australii, gdy padła zapowiedź wysłania bombowców B-1B i samolotów rozpoznawczych podczas wysłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych (Senate Armed Services Committee; SASC).

Jeśli obecne rozmowy dojdą do finału, nie będzie to pierwsza obecność wojskowa USA w Australii. Ponad tysiąc żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) stacjonuje rotacyjnie w Darwin, po porozumieniu Baracka Obamy z ówczesną premier Julią Gillard w 2011 roku. Po 2017 roku łączna liczebność amerykańskich marines ma wzrosnąć do 2.500 żołnierzy.

Czytaj także:

Kolejne samoloty zwiadowcze dla Australii

Pierwszy Growler dla Australii

Bombowce strategiczne B-52H do walki z Państwem Islamskim

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

USAF zaprezentowało koncept nowego ?samolotu arsenału? [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.