F-15C ze 194. Eskadry Myśliwskiej, wchodzącej w skład 144. Skrzydła Myśliwskiego. / Wikimedia Commons.

Amerykańskie F-15C trafią do Europy

W dniu 1 kwietnia br. rozpocznie się przerzucanie na Islandię i do Holandii 12 ciężkich myśliwców przewagi powietrznej F-15C Eagle wraz z około 350-osobowym personelem wojskowym.

Dwanaście myśliwców ze 131. Eskadry Myśliwskiej, stacjonującej na co dzień w bazie lotnictwa Gwardii Narodowej Barnes (Westfield, Massachusetts) oraz ze 194. Eskadry Myśliwskiej z bazy lotnictwa Gwardii Narodowej Fresno (Kalifornia) zostanie rozmieszczonych na 6 miesięcy w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve (OAR).

Rozmieszczenie F-15C wiąże się z Theater Security Package (TSP), czyli okresowym wzmocnieniem sił powietrznych na Starym Kontynencie przez jednostki bazujące na co dzień w USA. W zeszłym roku, również w kwietniu, 12 maszyn tego typu ze 125. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w bazie lotnictwa Gwardii Narodowej Jacksonville (Floryda) brało udział w rozmieszczeniu TSP w ramach ćwiczeń Frisian Flag w Holandii.

Jak poinformowano w oświadczeniu USAF, Theater Security Package przeprowadzi szkolenie u boku sojuszników i partnerów z NATO jako część OAR w celu wzmocnienia współdziałania, demonstracji zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Europie, która w całości jest spokojna, bezpieczna i prosperująca oraz w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji.

Myśliwce zostaną rozmieszczone w bazie Naval Air Station Keflavík (NASKEF) w celu podjęcia natowskiej operacji Icelandic Air Policing, ochrony islandzkiej przestrzeni powietrznej (do Keflavíku przyszłym toku trafią także samoloty patrolowe US Navy; czytaj więcej: Poseidony trafią na Islandię) oraz do bazy Leeuwarden, operowanej przez Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne (Koninklijke Luchtmacht). Wraz z maszynami, do obu krajów trafi około 350 osób personelu wojskowego.

Czytaj także:

Czeskie Gripeny na straży nieba Islandii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.