Od lewej: F-16C i F-16D z 555. Dywizjonu Myśliwskiego w bazie lotniczej Aviano. / Wikimedia Commons.

Amerykańskie F-16 w Dżibuti

Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (AFRICOM) poinformowało o rozmieszczeniu myśliwców F-16 wraz z powietrznymi cysternami KC-135R Stratotanker w bazie wojskowej Camp Lemonnier na terytorium Dżibuti, w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom amerykańskim w Sudanie Południowym.

Położenie Dżibuti i cieśn. Bab al-Mandab, łączącej M. Czerwone z Zat. Adeńską. / Wikimedia Commons.

Położenie Dżibuti i cieśn. Bab al-Mandab, łączącej M. Czerwone z Zat. Adeńską. / Wikimedia Commons.

Myśliwce, w bliżej nieokreślonej liczbie, pochodzą z włoskiej bazy lotniczej Aviano, gdzie stacjonuje 31. Skrzydło Myśliwskie USAF (31st Fighter Wing; 31 FW), natomiast tankowce, których liczby także nie ujawniono, przyleciały z brytyjskiej bazy lotniczej RAF Mildenhall i są przypisane do 100. Eskadry Tankowania Powietrznego (100th Air Refueling Wing; 100 ARW). Według nieoficjalnych informacji, rozmieszczenie samolotów wraz z lotnikami i personelem technicznym w Camp Lemonnier (United States Naval Expeditionary Base) nastąpiło bez powiadamiania opinii publicznej już w lipcu br. w celu wsparcia działań antyterrorystycznych w tzw. Rogu Afryki, w tym w celu potencjalnej reakcji na wzrost zagrożenia dla obywateli amerykańskich w Sudanie Południowym, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa.

Zgodnie z oświadczeniem United States Africa Command (AFRICOM), rozmieszczenie o charakterze obronnym z dużą ostrożnością nastąpiło na wniosek Departamentu Stanu oraz ambasady USA w Dżubie (stolicy Sudanu Południowego ? przyp. red.). Wniosek wynika z zagrożenia dla personelu dyplomatycznego oraz obywateli amerykańskich w kraju wstrząsanym zamieszkami i walkami plemiennymi.

Boeing KC-135R Stratotanker (61-0321) / flickr

Boeing KC-135R Stratotanker. / fot. flickr.

W lipcu br. za zgodą prezydenta Baracka Obamy, do Sudanu Południowego zostało wysłanych 50 żołnierzy do ochrony personelu ambasady w Dżubie. Decyzja zapadła po ostrzelaniu w dniu 7 lipca br. tegoż personelu przez wojska rządowe Sudanu Południowego. Mark Toner, rzecznik prasowy Departamentu Stanu, komentując we wrześniu br. obecność amerykańskich żołnierzy na skutek ataku w tym kraju powiedział:

Mogę tylko powiedzieć, że nie wierzymy, że nasz personel i pojazdy zostały ostrzelane przez wojska rządowe celowo. Uważamy, że atak miał na celu wywołanie załamania w systemie dowodzenia i kontroli wojsk rządowych Sudanu Południowego i zażądaliśmy od władz tego kraju zbadania tego incydentu i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych ostrzału.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku i od tamtego czasu wstrząsa nim wojna domowa, toczona pomiędzy siłami zbrojnymi tego kraju, powstałymi z Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA), a zbuntowanymi siłami Demokratycznego Ruchu Sudanu Południowego (SSDM), na czele których stali kolejno gen. George Athor z plemienia Murle, gen. Peter Gadet (b. dowódca obrony powietrznej SPLA) oraz David Yau Yau z plemienia Murle. Buntownicy oskarżali rząd o korupcję i autokratyzm. Ponadto w maju 2011 po aneksji przez Sudan Abyei, rozpoczęły się walki graniczne, gdzie funkcjonowały bojówki antysudańskie, wspierane przez Sudan Południowy.

Czytaj także:

9 lipca ? rocznica powstania Sudanu Południowego

Eskalacja walk w południowej części Sudanu

Wielka Brytania wysyła żołnierzy do Afryki

USA szukają lokalizacji pod drugą bazę wojskową w Afryce

Powstanie chińska baza marynarki wojennej w Afryce

Turcja otwiera pierwszą bazę wojskową w Afryce

Sześć amerykańskich F-16 trafi do Turcji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.