F-35B lądujący na amerykańskim uniwersalnym okręcie desantowym USS Wasp (LHD-1) / Wikimedia Commons.

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Myśliwce 5. generacji F-35B, należące do USMC zostaną rozmieszczone w Japonii w styczniu 2017 roku w składzie 31. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (31st MEU).

Logo 31. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Logo 31. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

W piątek, 29 lipca br. zastępca Komendanta Lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej gen. por. Jon Davis poinformował, że w najprawdopodobniej w styczniu 2017 roku do Japonii zostaną przebazowane myśliwce F-35B Lightning II na czele 31. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (31st Marine Expeditionary Unit; 31st MEU). Nie wykluczył również, że w razie potrzeby USMC jest gotów wysłać dwa operacyjne dywizjony myśliwców nowej generacji wcześniej:

Mamy jednostkę, która jest gotowa do działania już teraz. Jeśli uznamy, że musimy to zrobić, jesteśmy gotowi, by je wysłać. To już zależy od najwyższych władz państwowych. ? powiedział generał w wywiadzie dla portalu Military.com.

Wcześniej, podczas Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii, zastępca gen. Davisa, płk William Lieblein powiedział, że Korpus chce przydzielić swoje F-35B do trzech jednostek ekspedycyjnych i na jeden lotniskowiec do 2021 roku.

Zapowiedź szybkiego użycia w jednostkach liniowych najnowszych samolotów bojowych Korpusu Piechoty Morskiej nastąpiła w 2,5 tygodnia po deklaracji szefa Dowództwa Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command; ACC), gen. Herberta J. Carlisle’a, który stwierdził, że Siły Powietrzne (USAF) są gotowe w razie potrzeby do wysłania swoich F-35A Lightning II do walki z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku pomiędzy sierpniem a grudniem br. oraz że ewentualne przebazowanie myśliwców do Europy zajęłoby maksymalnie 18 miesięcy (czytaj więcej: F-35 wyruszą do walki z islamistami?).

W dniu 30 czerwca br. Marine Fighter Attack Squadron 211 (VMFA-211), zwana Wake Island Avengers z bazy Yuma (Arizona) stała się drugą eskadrą Korpusu przezbrojoną w F-35B (czytaj więcej: Kolejna eskadra USMC z F-35B). Pierwszą była również bazująca w Yuma, eskadra VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121), zwana Green Knights i miało to miejsce w dniu 31 lipca ub. r. (czytaj więcej: F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową).

31. Jednostka Ekspedycyjna Piechoty Morskiej (31st MEU) stacjonuje od 1967 roku (z przerwą w latach 1985-92) w Camp Hansen, leżącej w Marine Corps Base Camp Smedley D. Butler na Okinawie i liczy około 2.200 oficerów i żołnierzy.

Rysunek F-35B autorstwa Ralph1989.

Rysunek F-35B autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Japonia: protesty przeciwko amerykańskiej obecności wojskowej

Oblot izraelskiego F-35I Adir

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.