Jeden z F-35A podczas pobierania paliwa w locie do estońskiej bazy lotniczej Ämari z tankowca KC-135R Stratotanker. / fot. USAF (Senior Airman Christine Halan/100th Air Refueling Wing Public Affairs).

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

W dniu 25 kwietnia br. do estońskiej bazy lotniczej Ämari przyleciały dwa z ośmiu, rozmieszczonych przez Amerykanów w Europie myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II, gdzie zostaną przez ?kilka tygodni?. Zapowiedź przylotu do byłej sowieckiej republiki najnowocześniejszych samolotów bojowych, będących na wyposażeniu USAF, pojawiła się dzień wcześniej w lokalnych mediach estońskich.

Baza lotnicza Ämari. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowało dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie (U.S. Air Forces in Europe; USAFE), we wtorek 25 kwietnia br. do estońskiej bazy lotniczej Ämari przyleciały dwa z ośmiu, rozmieszczonych przez Amerykanów w Europie myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II, gdzie zostaną przez ?kilka tygodni?. Lotnikom towarzyszy około 20 członków personelu naziemnego.

Wizyta jest odczytywana jako ?demonstracja siły? wobec Rosji, a samoloty zostały rozmieszczone w odległości jedynie ok. 240 km (150 mil) od granicy z tym krajem, choć oficjalnie ma na celu szkolenie zapoznawcze w ramach teatru europejskiego, jednocześnie uspokajając sojuszników i partnerów, pokazując amerykańskie zaangażowania w trwały spokój i stabilność w regionie.

Wsparcie samolotom zapewnia także latająca cysterna KC-135R Stratotanker z 100. Eskadry Tankowania Powietrznego (100th Air Refueling Wing; 100ARW) z bazy lotniczej RAF Mildenhall w Anglii:

Powitanie amerykańskich myśliwców F-35A Lightning II w estońskiej bazie lotniczej Ämari. Historyczne przemówienie wygłasza brytyjski marszałek lotnictwa Stuart Evans, zastępca dowódcy NATO HQ AIRCOM z Ramstein w Niemczech. / fot. U.S. Air Forces in Europe.

Samoloty nowej generacji zostały rozmieszczone w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath w Suffolk (Anglia) w dniu 15 kwietnia br. Pochodzące z 34. Eskadry Myśliwskiej (34th Fighter Squadron; 34FS) 388. Skrzydła Myśliwskiego USAF (388th Fighter Wing; 388FW) z bazy lotniczej Hill (Utah), myśliwce przybyły na Stary Kontynent w ramach ich pierwszego ćwiczebnego przebazowania poza granicami kraju podczas realizacji sojuszniczego programu Europejska Inicjatywa Wzmocnienia (European Reassurance Initiative; ERI), co zapowiedziano w styczniu br. (czytaj więcej: Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO], USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy oraz: USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa).

WIDEO:

To nie pierwszy jednak jako taki przylot myśliwców 5. generacji USAF na terytorium byłego ZSRR. W dniu 27 kwietnia ub. r. do litewskiej 1. Bazy Lotniczej w Szawlach przyleciały dwa samoloty F-22A Raptor (czytaj więcej: Raptory wylądowały na Litwie), a dwa dni wcześniej inna para wylądowała w 86. Bazie Lotniczej w rumuńskiej Konstancy (czytaj więcej: Amerykańskie Raptory w Rumunii). Łącznie 12 maszyn tego typu z 95. Eskadry Myśliwskiej (95th Fighter Squadron; 95th FS) zostało rozmieszczonych w Wielkiej Brytanii w bazie lotniczej RAF Lakenheath w dniu 11 kwietnia ub. r. (czytaj więcej: Raptory w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA]).

Źródło:

usafe.af.mil: F-35As deploy to Estonia for the first time

Czytaj także:

USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową

F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.

USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO]

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

Wzrost rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu krajów bałtyckich

Litwa, Łotwa i Estonia przygotują się na przyjęcie większych sił NATO

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.