Fot./graf. USAF (R. Nial Bradshaw/Tech. Sgt. Jessica Hines).

Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO]

W dniu 15 kwietnia br. po raz pierwszy do Europy przyleciały amerykańskie myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II. Osiem maszyn wylądowało w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath i w ramach długo planowanego rozmieszczenia na Starym Kontynencie wezmą udział w zaplanowanych ćwiczeniach z sojusznikami z NATO w związku z agresywną polityką Rosji w Europie Wschodniej.

Położenie bazy lotniczej RAF Lakenheath. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 15 kwietnia br. do brytyjskiej bazy lotniczej RAF Lakenheath w Suffolk w Anglii wylądowało osiem myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II wraz z personelem technicznym, należących do 34. Eskadry Myśliwskiej (34th Fighter Squadron; 34FS) 388. Skrzydła Myśliwskiego USAF (388th Fighter Wing; 388FW) z bazy lotniczej Hill w stanie Utah. Oprócz tego, towarzyszy im personel 466. Eskadry Myśliwskiej (466th Fighter Squadron; 466FS) 419. Skrzydła Myśliwskiego Rezerwy Sił Powietrznych (419th Fighter Wing; 419FW). To pierwsze ćwiczebne przebazowanie najnowszych samolotów bojowych amerykańskich Sił Powietrznych poza granicami kraju. Maszyny pozostaną w Europie przez kilka następnych tygodni.

Gen. Tod D. Wolters, dowódca amerykańskich Sił Powietrznych w Europie (U.S. Air Forces in Europe; USAFE), powiedział:

To niesamowita sposobność dla lotników USAFE i naszych sojuszników z NATO. aby gościć to pierwsze zagraniczne rozmieszczenie samolotów F-35A. Ponieważ my i nasi wspólni partnerzy [programu] F-35, włączają ten samolot do naszego wyposażenia, ważne jest, aby wspólnie szkolić i zintegrować się z zespołem bez przeszkód zdolnym do obrony suwerenności sojuszników. RAF Lakenheath będzie pierwszą lokalizacją za granicami dla F-35A, dzięki której nasi piloci i technicy dowiedzą się więcej o europejskim środowisku operacyjnym i poprawią naszą interoperacyjność z partnerami w regionie.

Fot. USAF (Tech. Sgt. Matthew Plew).

Jak podaje komunikat prasowy, w ramach wdrożenia szkolenia samoloty zostaną skierowane do innych państw członkowskich NATO, aby zmaksymalizować możliwości szkolenia, budować partnerstwo z siłami sprzymierzonymi i uzyskać szeroką znajomość różnych warunków działania w Europie w ramach programu Europejska Inicjatywa Wzmocnienia (European Reassurance Initiative; ERI). Wysłanie tych myśliwców 5. generacji do europejskiego obszaru odpowiedzialności, wyposażonych w najnowocześniejsze wyposażenie elektroniczne, interoperacyjność oraz szeroką gamę zaawansowanej amunicji powietrze-powietrzne i powietrze-ziemia, pomoże utrzymać podstawowe prawo do suwerenności wszystkich narodów sojuszniczych.

Fot. USAF (Master Sgt. Eric Burks).

Fot. USAF (Airman 1st Class Elijah Chevalier).

Transatlantycki lot z Utah był wspomagany przez Dowództwo Lotnictwa Transportowego (Air Mobility Command, AMC) oraz 100. Eskadrę Tankowania Powietrznego (100th Air Refueling Wing; 100ARW) z bazy lotniczej RAF Mildenhall w Anglii. Wielokrotne tankowanie samolotów z czterech różnych baz lotniczych spowodowało zużycie dla sześciu maszyn ponad 180.000 litrów paliwa podczas lotu ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Ponadto strategiczne samoloty transportowe typu C-17A Globemaster III i C-5 Galaxy przywiozły na swoich pokładach wyposażenie dodatkowe, niezbędne do obsługi myśliwców oraz członków personelu technicznego 34. i 466. Eskadry Myśliwskiej.

Przypomnijmy, że zapowiedź przylotu niewielkiej liczby najnowszych myśliwców 5. generacji USAF, pojawiła się w piątek, 14 marca br. (czytaj więcej: USAF wyślą myśliwce F-35A Lightning II do Europy).

Źródła:

lakenheath.af.mil: F-35 deploys to Europe for the first time

usafe.af.mil: F-35 deploys to Europe for the first time

Czytaj także:

USAF: F-35A Lightning II wkrótce zostaną rozmieszczone poza granicami państwa

F-35A udowadnia swoją zabójczą skuteczność podczas ćwiczeń Red Flag

USAF: Pierwsza eskadra F-35A osiągnęła gotowość bojową

F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.

USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO]

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

MBDA: F-35 odpala pocisk AIM-132 ASRAAM

Rheinmetall dostarczy amunicję dla amerykańskich F-35

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.