Amerykańskie MRAP-y dla polskich specjalsów

Pierwsze z 45 MRAP-ów, które Amerykanie nieodpłatnie przekazali polskiemu wojsku, są już w kraju. Wycofane z Afganistanu opancerzone pojazdy trafią do gliwickiego AGAT-u. Ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego, udzielając wypowiedzi dla portalu Polski Zbrojnej, potwierdził, iż pojazdy te są w pełni sprawne i właśnie dostosowywane są do polskich przepisów ruchu drogowego. Ponadto określił, że ostatni transport sprzętu dotrze do Szczecina na początku stycznia.

Pierwsze informacje o przekazaniu i transporcie do Polski 45 pojazdów typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) w wersji M-ATV  przekazał pod koniec sierpnia tego roku szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Według danych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zawartych w programie EDA (Excess Defense Articles) wartość przekazanych pojazdów sięga 7,7 mln dolarów.

M-ATV firmy Oshkosh są dobrze znane polskim żołnierzom, którzy służyli w Afganistanie, albowiem Wojsko Polskie korzystało z nich na zasadzie użyczenia. MRAP-y to patrolowe pojazdy o zwiększonej odporności na miny. Zawdzięczają ją m.in. konstrukcji kadłuba, którego mocno opancerzone podwozie ułożone jest w kształcie litery ?V?. Bezpieczeństwo pięcioosobowej załogi jest większe także dzięki specjalnie skonstruowanej kabinie. Zastosowano w niej rozwiązanie tzw. kitted hull, które polega na łączeniu elementów wielowarstwowego opancerzenia kadłuba za pomocą śrub. Nadwozie pokryte jest specjalną masą uszczelniającą. Wewnątrz pojazdu zamontowano fotele przeciwwybuchowe dla załogi. Każdy ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. M-ATV wyposażone są w system przeciwpożarowy. Należy dodać, że pomimo użytkowania ich przez wojska amerykańskie żaden  z nich nie przejechał więcej niż 3 tysiące kilometrów.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=uHl8FnKOqb0&w=640&h=360]

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.