Oba myśliwce F-22A Raptor po wylądowaniu w 86. Bazie Lotniczej. / fot. AFP (Andreea Alexandru).

Amerykańskie Raptory w Rumunii

W rumuńskiej 86. Bazie Lotniczej (Baza 86 Aeriană) wylądowały dwa amerykańskie myśliwce 5. generacji F-22A Raptor wraz z towarzyszącą im latającą cysterną KC-135 Stratotanker.

W dniu 25 kwietnia br. w rumuńskiej 86. Bazie Lotniczej (Baza 86 Aeriană) wylądowały dwa amerykańskie myśliwce 5. generacji F-22A Raptor z 95. Eskadry Myśliwskiej (95th Fighter Squadron; 95th FS) z bazy lotniczej Tyndall (Floryda) wraz z towarzyszącą im latającą cysterną KC-135 Stratotanker z 916. Skrzydła Powietrznych Tankowców (916th Air Refueling Wing; 916 ARW) z bazy lotniczej Seymour Johnson (Kalifornia). Krok ten jest, wg oświadczenia USAF, pokazem siły determinacji Stanów Zjednoczonych w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie.

W związku z wizytą Raptorów, amerykański ambasador w Bukareszcie, Hans G. Klemm powiedział, że USA i Rumunia, członek NATO od 2004 roku, który liczy 19 milionów mieszkańców, dążą do poprawy obronności Europy, Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz regionu Europy południowo-wschodniej, jako odpowiedź na agresję Rosji, która przyniosła tyle niestabilności w tej części świata w ciągu ostatnich trzech lat.

Szef sztabu Rumuńskich Sił Powietrznych (For?ele Aeriene Române), gen. mjr Laurian Anastasof wyraził z kolei obawy dotyczące rosyjskiej obecności wojskowej w regionie, z uwagi na bliską odległość niecałych 100 km pomiędzy Krymem a członkami NATO południowo-wschodniej flanki Sojuszu, tj. Rumunii i Bułgarii.

Rumuńscy piloci fotografujący się na tle F-22A Raptor. / fot. AP (Andreea Alexandru).

Rumuńscy piloci fotografujący się na tle F-22A Raptor. / fot. AP (Andreea Alexandru).

Raptory i powietrzna cysterna opuszczą Rumunię jeszcze tego samego dnia. Dwanaście amerykańskie myśliwców 5. generacji zostało rozmieszczonych w Europie niecałe dwa tygodnie temu i stacjonują w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath, by podjąć ćwiczenia z innymi samolotami USAF, stacjonującymi w Europie. Samoloty mają stacjonować w Wielkiej Brytanii do maja br. (czytaj więcej: Raptory w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA]).

Międzynarodowy port lotniczy im. Mihaila Kogălniceanu w Konstancy. / Wikimedia Commons.

Międzynarodowy port lotniczy im. Mihaila Kogălniceanu w Konstancy. / Wikimedia Commons.

86. Baza Lotnicza (Baza 86 Aeriană) jest wojskową częścią międzynarodowego portu lotniczego im. Mihaila Kogălniceanu w Konstancy, leżącej w południowo-wschodniej części Rumunii nad Morzem Czarnym. Stacjonują tam 861. i 862. Eskadra Myśliwska, obie operujące samolotami MiG-21 LanceR oraz 863. Eskadra Śmigłowców. Od 1999 roku baza jest okazjonalnie używana przez USAF.

Czytaj także:

Oblot pierwszego rumuńskiego F-16AM Fighting Falcon

Kongres rozważy wznowienie produkcji myśliwców F-22A Raptor?

Nie będzie wznowienia produkcji F-22A Raptor

Raptory nad Koreą Płd.

Amerykańskie F-22A i F-16 w Japonii

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Raptory już w Europie

Raptory w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.