MQ-9 Reaper. /Fot. USAF

Amerykańskie Reapery w Polsce

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o rozpoczęciu operacji lotniczych z udziałem bezzałogowych bojowych aparatów latających MQ-9 Reaper z bazy lotniczej w Mirosławcu. Operacje lotnicze bezzałogowców w Polsce koordynuje Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (USAFE-AFAFRICA) poinformowało o rozpoczęciu operacji lotniczych z udziałem bezzałogowych MQ-9 Reaper z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Przypominamy, że pierwsze informacje na temat rzekomego stacjonowania na terenie bazy w Mirosławcu amerykańskich maszyn bezzałogowych ujawniono w styczniu br. – wówczas to przedstawiciele amerykańskiego lotnictwa dokonali inspekcji na terenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Zgodnie z krótkim komunikatem prasowym opublikowanym przez amerykańskie wojska lotnicze, rozmieszczenie bezzałogowych aparatów latających Reaper w Polsce ma za zadanie wsparcie stabilności oraz bezpieczeństwa w regionie i wzmocnienia relacji z członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz pozostałymi partnerami europejskimi. Podkreślono ponadto, że decyzje zostały podjęte w koordynacji z rządem w Warszawie. Siły Powietrzne USA nie udzieliły informacji na temat liczebności nowo rozmieszczonej floty ani do której z jednostek one należą.

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper ? znany także jako Predator B ? to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający (UCAV ? unmanned combat aerial vehicle) zaprojektowany i produkowany przez koncern General Atomics Aeronautical Systems. Aparat ma długość 11 metrów, wysokość 3,8 metra i rozpiętość skrzydeł równą 20 metrom. Reaper jest średniopłatem z silnikiem turbośmigłowym o mocy 950 KM, umieszczonym w tylnej części kadłuba. Pozwala on na osiąganie prędkości maksymalnej 480 km/h, wznoszenie się na wysokość 15 200 metrów i osiągnięcie długotrwałości lotu na poziomie 28 godzin. Zasięg maksymalny bezzałogowca to 5900 kilometrów.

MQ-9 Reaper. /fot. USAF

Reaper jest pierwszym bezzałogowym ?myśliwym ? zabójcą? (ang. hunter ? killer). Jeśli chodzi o możliwość przenoszenia uzbrojenia, to Reapery (Predator B) w konfiguracji uderzeniowej mogą przenieść maksymalnie do 1.360 kg uzbrojenia na sześciu z siedmiu podwieszeń (tylko pod skrzydłowych), w tym bomby kierowane laserowo GBU-12 Paveway II, bomby GBU-38 JDAM lub bomby z mieszanym układem naprowadzania laser/GPS GBU-49 oraz przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) AGM-114 Hellfire. Wyposażenie elektroniczne stanowi radar z syntetyczną aperturą AN/APY-8 Lynx posiadający zdolność mapowania obszaru ziemi o maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 0,1 m oraz śledzenia poruszających się celów na dystansie do 23 km. W głowicy optoelektronicznej znajduje się system elektrooptyczny AN/DAS-1 MTS-B (Multi-spectral Targeting System) integrujący kamery pracujące w świetle dziennym i podczerwieni, dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celów z automatycznym systemem śledzenia plamki lasera.

Źródło: usafe.af.mil

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.