A-10 Thunderbolt II jest pierwszym samolotem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zaprojektowanym dla bliskiego wsparcia sił lądowych. (Źródło: Wikimedia Commons)

Amerykańskie samoloty A-10 Thunderbolt II dotarły do Turcji

12 samolotów A-10 Thunderbolt II, maszyn bliskiego wsparcia sił lądowych, przybyło w weekend do bazy lotniczej Incirlik w południowej Turcji ? powiedział we wtorek Peter Cook, rzecznik Departamentu Obrony. 

12 samolotów A-10 Thunderbolt II, maszyn bliskiego wsparcia sił lądowych, znany bardziej pod nazwą kodową Warthog (ang. ? guziec) przede wszystkim ze swoich zdolności do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych, przybyło w weekend do bazy lotniczej Incirlik w południowej Turcji.

Amerykański urzędnik powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że rozmieszczenie samolotów A-10 Thunderbolt II to ruch mający na celu zwiększenie możliwości koalicji w walce z Państwem Islamskim. Natomiast rzecznik Departamentu Obrony, Peter Cook powiedział iż rozmieszczenie maszyn A-10 Thunderbolt II w tureckiej bazie jest częścią regularnej rotacji i ruch ten był planowany od dawna.

Ruch w postaci wysłania niszczycieli czołgów do Turcji nastąpił po tym, jak Federacja Rosyjska rozpoczęła własną kampanię nalotów na Syrię. Jednakże jak donosi społeczność międzynarodowa, kontyngent lotniczy Federacji Rosyjskiej w Syrii działa głównie wspierając reżim prezydenta Syrii w walce z umiarkowana syryjską opozycją. Wydaje się, że Państwo Islamskie jest tu celem drugorzędnym. Urzędnicy z Waszyngtonu i Moskwy prowadzą rozmowy mające na celu ustalenie reguł działania nad Syrią. Ma to na celu uniknięcie incydentów pomiędzy dwoma mocarstwami, które reprezentują przecież inne strategie walki oraz posiadają inną wizję Syrii po zakończeniu konfliktu.

Wygląda na to, że Stany Zjednoczone nie tracą czasu. Jak donoszą media zaplanowane zostały już misje wsparcia dla koalicji na czele ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, która walczy z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych mówią, że samoloty mogą być potencjalnie użyte do wsparcia grup rebeliantów, włączając w to grupy działającą w północnej części Syrii, czyli siły Syryjskiej Arabskiej Koalicji, która w tym miesiącu otrzymała duże zapasy amunicji od państw wielonarodowe koalicji anty-islamskiej.

W lipcu Turcja zezwoliła maszynom Stanów Zjednoczonych na wykorzystywanie bazy lotniczej Incirlik na południu Turcji do prowadzenia operacji przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.