Andrzej Zasieczny, ?Broń Wojska Polskiego 1939 – 1945. Wojska lądowe” – recenzja

Wydawać by się mogło, iż przez 74 lata jakie upłynęły od zakończenia II wojny światowej opisano już większość zagadnień z nią związanych. Nic bardziej mylnego, bowiem przez tyle lat nie doczekaliśmy się pracy w sposób encyklopedyczny prezentującej wiedzę na temat uzbrojenia żołnierza polskiego w II wojnie światowej. Lukę w tej materii postanowił zapełnić Andrzej Zasieczny w swojej najnowszej książce „Broń Wojska Polskiego 1939-1945. Wojska lądowe”.

 

Wojsko Polskie walczyło od pierwszego do ostatniego dnia wojny w Europie. Żołnierz polski bił się dzielnie w 1939 roku w obronie kraju, ale też w zachodniej i południowej Europie, w Norwegii, Afryce Północnej oraz od 1943 roku na froncie wschodnim. Nie możemy również zapominać o członkach podziemnych organizacji walczących w okupowanym kraju. Teren walk, podległość sojusznicza sprawiły że przez ręce polskich żołnierzy przewinęło się wiele rodzajów broni. Andrzej Zasieczny w swojej najnowszej książce stara się zebrać stan najnowszej wiedzy na temat uzbrojenia żołnierzy w formie jednotomowej książki.

Publikacja została podzielona na cztery zasadnicze części: Wojsko Polskie w 1939 roku, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Ruch oporu oraz Wojsko Polskie na Wschodzie 1943 – 1945. Łącznie Autor przedstawił blisko 150 typów uzbrojenia począwszy od broni strzeleckiej, samochodów, czołgów, granatów, motocyklów a skończywszy na artylerii i moździerzach znajdujących się na etatach polskich jednostek w kolejnych latach wojny.

Jeśli chodzi o budowę książki to historyk, każdemu typowi uzbrojenia poświęcił jedną stronę. W opisie każdego hasła znajdziemy podstawowe informacje o krótkiej historii powstania danego uzbrojenia oraz chwili pojawienia się w użytkowaniu polskich żołnierzy. Narracja została wzbogacona o dane techniczno – taktyczne znajdujące się w specjalnej tabelce przy każdym opisywanym haśle. Jak przystało na leksykonową wersję opisy są zwięzłe, jednak przekazane w bardzo interesującej formie pozwalają uzyskać podstawowe informację na temat danej broni.

Książka została wydana w dobrze znanej serii Panorama techniki wojskowej. Czytelnik uzyskuje zatem pracę wydaną na wysokim poziomie , bogato ilustrowaną w której każde hasło wzbogacono o rzut boczny przedstawiający opisywaną konstrukcję oraz zdjęcie przedstawiające model danego sprzętu.

Podsumowując książka jest bardzo interesującą formą zaprezentowania tak bogatego i obszernego tematu jakim niewątpliwie jest broń i sprzęt bojowy Wojska Polskiego w II wojnie światowej, dlatego też polecam ją wszystkim miłośnikom historii i militariów którzy poszukują uniwersalnego wstępu do poznawania zagadnień z historii uzbrojenia.

ANDRZEJ ZASIECZNY (ur. 1958 r.) jest wydawcą, redaktorem i specjalistą w zakresie techniki wojskowej, służb specjalnych oraz historii II wojny światowej. Napisał m.in. Broń pancerna III Rzeszy (3 tomy), Broń Wojska Polskiego 1939 -1945 (2009), Samoloty bojowe II wojny światowej. Tom 1 (2010), Broń piechoty Wehrmachtu (2009, wspólnie z J. Wolframem), Leksykon broni II wojny światowej. Wojska lądowe (2015)


Autor: Andrzej Zasieczny

Tytuł: Broń Wojska Polskiego 1939-1945. Wojska Lądowe

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami, foliowana

Rok wydania: 2019

ISBN: 9788370207342

Liczba stron: 150

Format: 16,5 x 23,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.