Broń pancerna odegrała kluczową rolę podczas walk na lądzie w Europie, Afryce Północnej i Azji w czasie II wojny światowej. W odpowiedzi na niemiecki Blitzkrieg, w którym szybko przemieszczające się formacje z czołgami na czele rzucały na kolana kolejne państwa, największe mocarstwa alianckie zostały zmuszone do zwiększenia nacisków na opracowanie i produkcję coraz to bardziej ulepszonych konstrukcji pancernych. Tempo w jakim one powstawały, po obu stronach konfliktu, nie miało sobie równego nigdy wcześniej i nigdy potem w historii. Nakładem Oficyna Wydawniczej Alma-Press pod koniec ubiegłego roku ukazało się dziewiąte wydanie encyklopedii autorstwa Andrzeja Zasiecznego pt. „Czołgi II wojny światowej”, nad którą portal Nowa Strategia objął patronat medialny.
Słowem wstępu. W przeciwieństwie do kilku najnowszych książek niniejszego wydawnictwa z serii „Panorama techniki wojskowej”, które miałem przyjemność recenzować, “Czołgi II wojny światowej” została wydana w twardej okładce, tak jak pozycje z lat ubiegłych. To się chwali. Tradycyjnie prosta, acz solidna szata graficzna, zapowiada poważne opracowanie, a nazwisko Autora jeszcze bardziej przekonuje, iż Czytelnik będzie miał do czynienia z książką solidną i wyczerpującą w swojej tematyce.
Książka nie została podzielona na rozdziały tematyczne, ale opisywane konstrukcje zostały pogrupowane według państw pochodzenia. I tak mamy wozy bojowe z Australii (1 typ), Czechosłowacji (2 typy), Francji (4 typy), Japonii (3 typy), Kanady (1 typ), Niemiec (7 typów), Polski (2 typy), USA (6 typów), Węgier (2 typy), Wielkiej Brytanii (11 typów), Włoch (4 typy) i ZSRR (14 typów). Warto zaznaczyć, iż są to jedynie czołgi produkowane seryjnie.
Jeśli chodzi o spis wszystkich omawianych konstrukcji przedstawia się on następująco: czołg szybki AC1 Sentinel, czołgi lekkie Pz.Kpfw. 35(t)/LT vz. 35 i PzKpfw. 38(t)/TNHP-S, czołgi lekkie Hotchkiss H-35, H-38 i H-39, czołgi Renault R-35 i R-40, czołgi średnie Somua S-35 i S-40, czołgi ciężkie Char B, B1, B1bis i B1ter, czołg lekki Typ 2595 Ha-Go, czołg średni Typ 2597 Chi-Ha, czołg pływający Typ 2 Ka-Mi, czołg szybki Ram Mk I, czołgi lekkie PzKpfw. I i PzKpfw. II, czołgi średnie PzKpfw. III i PzKpfw. IV, czołgi ciężkie PzKpfw. V Panther, PzKpfw. VI Tiger i PzKpfw. VII Tiger II, tankietki TK i TKS, czołg lekki 7TP, czołgi lekkie M3/M5 General Stuart, M22 Locust i M24 General Chaffee, czołgi średnie M3 i M4 General Sherman, czołg ciężki M26 General Pershing, czołg lekki 38.M Toldi, czołg średni 40.M Turan, czołgi lekkie Vickers Mk VI i MK VII Tetrarch, czołgi szybkie Mk V Covenanter, Mk VI Crusader, Mk VIII Cromwell, Comet, Mk VIII Centaur, A30 Challenger, czołgi piechoty Mk I (A11), Mk II (A12) Matilda, Mk III Valentine i Churchill, czołg lekki Fiat L 6/40, czołgi średnie Fiat M 11/39, M 13/40, M14/41 i M 15/42, czołgi lekkie T-26, T-40, T-60 i T-70, lekkie czołgi pływające T-37A i T-38, czołgi szybkie BT-2, BT-5, BT-7, czołgi średnie T-28, T-34/76, T-34/85 i T-44 oraz czołgi ciężkie T-35, KW-1, KW-2, KW-85 i IS-2.
Oczywiście, niejednokrotnie przy opisie poszczególnych konstrukcji wymienionych powyżej pojawiają się wzmianki o modyfikacjach, modernizacjach czy innych wersjach, które zostały pogrubione w tekście. Jeśli chodzi o schemat opisu tych wozów jest on następujący: zawiera kolorowy rysunek z rzutem bocznym, schemat techniczny z czterema rzutami (bocznym, górny, przedni, tylny), dane taktyczno-techniczne (załoga, masa, grubość pancerza, wymiary, napęd, osiągi i uzbrojenie), tło historyczne i warunki opracowania projektu, historię i wielkość produkcji, wejście na uzbrojenie, najważniejsze kampanie, eksport, a także podstawowe informacje na temat innowacji i skuteczności danego wozu oraz ocenę jego konstrukcji. Do tego historyczne fotografie z ciekawostkami.
Ocena. Znając i pozytywnie oceniając „Broń pancerną III Rzeszy” tom III tegoż Autora, którą recenzowałem w 2017 roku, zasiadłem do powyższej publikacji z nadzieją na wysoki poziom merytoryczny, nienaganną i czytelną szatę graficzną i korektę oraz wyczerpujące opisy zapowiadanych konstrukcji. I nie zawiodłem się. Jak na dosyć niewielkie rozmiary tej encyklopedii, Czytelnik otrzymuje bardzo dużą liczbę informacji, danych, statystyk i liczb. Zauważalnie jest ich więcej, niż w podobnych publikacjach opisujących analogiczne zagadnienia autorów zagranicznych (nie licząc oczywiście monografii poszczególnych typów). Jest to książka, którą powinien posiadać na swojej półce każdy miłośnik historii tamtego okresu, którego interesują techniczne aspekty używanego uzbrojenia.
Polecam!
ANDRZEJ ZASIECZNY (ur. 1958 r.) jest wydawcą, redaktorem i wybitnym specjalistą w zakresie techniki wojskowej, służb specjalnych oraz historii II wojny światowej. Napisał m.in. „Broń pancerna III Rzeszy” tomy I, II i III, Broń Wojska Polskiego 1939-1945, „Samoloty bojowe II wojny światowej”, „Broń piechoty Wehrmachtu” (wspólnie z J. Wolframem) czy „Leksykon broni II wojny światowej. Wojska Lądowe”. Łączny nakład wydanych przez Oficynę Wydawniczą Alma-Press książek tego Autora o technice wojskowej przekroczył 50 000 egzemplarzy.
Autor: Andrzej Zasieczny
Tytuł: Czołgi II wojny światowej. Wydanie IX
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press
Oprawa: Twarda, foliowana
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7020-814-1
Liczba stron: 192
Format: 17 x 24 cm
>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<