Antoni Langer „Zemsta 2020” – recenzja

14 kwietnia br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się piąta powieść autorstwa Antoniego Langera pt. Zemsta 2020. Najnowsze dzieło ww. autora kreśli niepokojąco realistyczny scenariusz rosyjskiej wojny hybrydowej skierowanej przeciw Rzeczpospolitej, od starć pancernych pod ataki dronów, od bitew w powietrzu po partyzanckie walki WOT.

W 1920 roku Wojsko Polskie odparło ofensywę bolszewicką, chroniąc Europę przed komunizmem. Wiele lat później Polska wstąpiła do NATO, zaś rosyjska strefa wpływów skurczyła się. Polacy obarczani winą za przemiany geopolityczne stali się dla Moskwy wrogiem, a odwet na nich – priorytetem. Do czego zdolny jest sąsiad ze Wschodu, by pokazać swoją przewagę? I czy Polska ma szanse w takim starciu? O tym opowiada właśnie najnowsza piąta powieść Antoniego Langera pt. Zemsta 2020, która ukazała się 14 kwietnia 2021 roku nakładem wydawnictwa Warbook.

Na początek należy zaznaczyć, że książka jest dość obszerna, liczy sobie blisko trzysta siedemdziesiąt stron, na co składa się dwie części i jedenaście rozdziałów. Uwagę przyciąga przede wszystkim osadzona w mrocznym klimacie okładka przedstawiająca czołg podstawowy Leopard 2A5 noszący wdzięcznie brzmiącą nazwę Szerszeń.

Akcja powieści rozpoczyna się w 2018 roku w województwie warmińsko-mazurskim – zwiastunem nadciągających kłopotów staje się zestrzelenie przez Straż Graniczną niewielkiego bezzałogowca przybyłego z terytorium Obwodu Kaliningradzkiego szpiegującego w pobliżu bazy 182. Kompanii Radiotechnicznej. Po zestrzeleniu nieproszonego gościa, napięte i tak relacje polsko-rosyjskie ulegają dalszemu ochłodzeniu. Z kraju wydalona zostaje spora grupa działających pod dyplomatyczną przykrywką rosyjskich agentów wywiadu. Wkrótce na Kremlu rodzi się diaboliczny plan upokorzenia Rzeczpospolitej i jej obywateli w dokładnie setną rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Przeszkodą do realizacji planu upokorzenia Polski jest obecność sił sojuszniczych na jej terytorium.

Wkrótce rosyjskie służby specjalne rozpoczynają zakrojone na szeroką skalę operacje mające w założeniu podkopanie reputacji i pozbawienie nadwiślańskiej republiki całkowitego wsparcia jej sojuszników. W tym celu wykorzystują oni do zbudowania antyzachodnich nastojów tzw. pożytecznych idiotów. Poza wielką kampanią dezinformacji, wzbudzania rozruchów społecznych, Rosjanie posuwają się także do morderstw żołnierzy wojsk sojuszniczych – fakt ten ostatecznie przesądza o pozostawieniu Polski przez jej najważniejszego sojusznika na pastwę Moskwy. Kolejnym etapem diabolicznego planu Rosjan było utworzenie fikcyjnego ruchu separatystycznego walczącego o utworzenie na terytoriach Obwodu Kaliningradzkiego, północnych województw Polski i państw bałtyckich Federacji Bałtyckiej. Tak oto rozpoczyna się krwawa wojna hybrydowa!

Ocena

Kwestia wojny polsko-rosyjskiej oraz dość nowego zagadnienia, jakim jest wojna hybrydowa, ostatnimi czasy poruszana była przez autorów nader często. Mimo potencjalnego masowego zalewania rynku lekturami w tej tematyce, scenariusze potencjalnego konfliktu wciąż przykuwają uwagę rzeszy czytelników. Tak było i w moim przypadku – jako wielki fan fikcji literackiej (z ukierunkowanie na fikcję polityczną i wojskową) nie mogłem przejść obok tej powieści obojętnie. Tym bardziej że przed kilkoma miesiącami poznaliśmy szokujące dane na temat wyniku ćwiczeń o kryptonimie Zima 20, według których napaść Rosji na Polskę skończyłaby się rozbiciem Wojska Polskiego w przeciągu zaledwie pięciu dni. Ten przerażający news z pewnością podsycił moje zainteresowanie lekturą.

Pomimo faktu iż historia przedstawiona w lekturze jest zwykłą fikcją literacką (i miejmy nadzieję, że tak pozostanie) należy zaznaczyć, że autor dokonał naprawdę ciekawych zabiegów wplatających wydarzenia i problemy rzeczywistego nam świata do fabuły. Mowa tu przede wszystkim o coraz bardziej powszechnym zjawisku dezinformacji i fake-newsów, wywoływaniu niepokojów społecznych czy wreszcie wojnie hybrydowej, której definicje poznaliśmy niedawno poprzez konflikt na Krymie i wojnę na wschodzie Ukrainy. Autor nie ucieka także od przykrej prawdy i problemów z jakimi zmaga się Polska, tj. m.in. wieloletnich zaniedbań w procesie modernizacji technicznej sił zbrojnych, porażającej słabości polityków, kwestii związanych z przeznaczeniem i działaniem Wojsk Obrony Terytorialnej czy kwestii bezpieczeństwa narodowego w ramach sojuszy. Antoni Langer popisał się również naprawdę dobrą znajomością sprzętu wojskowego oraz realiów jego wykorzystania w tego rodzaju konflikcie zbrojnym.

Całość lektury okraszono naprawdę pokaźną liczbą postaci biorących udział w akcji. Czytelnik spojrzy zatem na akcję z perspektywy obu walczących stron.. m.in. agentów wywiadu, funkcjonariuszy Straży Granicznej, generałów a także zwykłych żołnierzy i lotników oraz polityków najwyższego szczebla. Na uwagę zasługuje również wielowątkowość i ogromny zasób informacji przedstawianych przez autora. Widać, że autor umiejętnie podszedł do kwestii kreacji fabuły – pomimo szybkiej jak ostrzał z miniguna narracji, znalazł on miejsce na ukazanie przyczyn konfliktu przez co zasługuje na dużą pochwałę. Wielu autorów książek tego gatunku podchodzi do tematu zupełnie inaczej, przedstawiając często okrojoną pozbawioną tła historię.

Polecam serdecznie!

10/10 

Adrian Blicharz 


Autor: Antoni Langer

Tytuł: Zemsta 2020

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2021

ISBN: 978-83-65904-92-8

Liczba stron: 368

Format: 144×207 mm

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.