Żołnierze Saudyjskich Królewskich Wojsk Lądowych oraz pakistańskich sił specjalnych. / fot. SPA.

Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw

Saudyjski książę i minister obrony narodowej tego kraju, Muhammad ibn Salman ogłosił powstanie nowej koalicji antyterrorystycznej, złożonej z 34 państw azjatyckich i afrykańskich.

W dniu 15 grudnia br. podczas konferencji prasowej w Rijadzie, wicenastępca tronu i minister obrony narodowej Arabii Saudyjskiej, Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su?ud ogłosił powołanie do życia nowej koalicji antyterrorystycznej z jego krajem na czele.

Według księcia, sojusz ma na celu koordynowanie walki z terroryzmem, gdyż ten powinien być zwalczany przez „wszystkie dostępne środki i powinna nawiązać się międzynarodowa współpraca, aby go wyeliminować”. Dodał także, że „religia islamu zabrania korupcji i destrukcji na świecie” i że terroryzm stanowi „poważne naruszenie godności ludzkiej i praw, w szczególności prawa do życia i prawa do bezpieczeństwa”.

Na chwilę obecną, nowa koalicja będzie koordynować kampanię na rzecz zwalczania terroryzmu w Iraku, Syrii, Egipcie i Afganistanie, z zastrzeżeniem, że „nie będzie międzynarodowej koordynacji działań mocarstw i organizacji międzynarodowych w zakresie operacji w Syrii i Iraku, bez legitymacji ich lokalnych społeczności”.

W skład koalicji, oprócz Arabii Saudyjskiej weszły: Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Pakistan, Bahrajn, Bangladesz, Benin, Turcja, Czad, Togo, Tunezja, Dżibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somalia, Gabon, Gwinea, Palestyna, Komory, Katar, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuwejt, Liban, Libia, Malediwy, Mali, Malezja, Egipt, Maroko, Mauretania, Niger, Nigeria oraz Jemen.

Państwa nowej koalicji antyterrorystycznej, utworzonej przez Arabię Saudyjską w dniu 15 grudnia 2015 roku. / Opracowanie własne na bazie wycinka czystej mapy świata na licencji Wikimedia Commons.

Państwa nowej koalicji antyterrorystycznej, utworzonej przez Arabię Saudyjską w dniu 15 grudnia 2015 roku. / Opracowanie własne na bazie wycinka czystej mapy świata na licencji Wikimedia Commons.

Arabia Saudyjska utworzyła w marcu br. koalicję przeciwko rebeliantom Huti, którzy wznowili walki w Jemenie (2004-2015), po lutowym zawieszeniu broni, a także wspiera walkę z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku.

Czytaj także:

Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną

Zachodnia koalicja kontynuuje ataki na ISIS w Syrii i Iraku

Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków

Pierwsze bojowe użycie czołgów AMX-56 Leclerc

Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.