Fot. screen YouTube.

Armatohaubica Krab w nowej odsłonie

Wczoraj, w dniu 24 sierpnia, w Hucie Stalowa Wola S.A. (HSW) miała miejsce oficjalna prezentacja samobieżnej armatohaubicy Krab z nowym podwoziem produkcji południowokoreańskiej.

W dniu 25 czerwca br. z koreańskiego portu Changwon zostało wysłane pierwsze podwozie przeznaczone dla AHS Krab, zamówione w Samsung Techwin Co., Ltd. w ramach kontraktu wartego 1,03 mld PLN (łącznie 120 podwozi, z czego 96 zostanie wyprodukowanych w Polsce) (czytaj więcej: Polska zakupi w Korei 120 podwozi do samobieżnej armatohaubicy Krab).

Montaż pierwszego pojazdu zakończono w zeszły poniedziałek, 17 sierpnia br. W ramach kontraktu na podwozia, HSW zapewniła też sobie prawo do ich eksportu, jak i całego systemu, oraz możliwość użycia go do rozwoju wozu wsparcia bezpośredniego (WWB), wozu zabezpieczenia technicznego (WZT) czy mostu czołgowego Daglezja-G.

Obecnie trwają także prace nad nową, uniwersalną amunicją kal. 155 mm dla AHS Krab oraz rozwijanej kołowej AHS Kryl (czytaj także: Kryl samobieżna armatohaubica na podwoziu kołowym).

Nowy Krab weźmie udział w kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2015, który odbędzie się w dniach 1-6 września br. Później, w połowie miesiąca z zakładów HSW wyjedzie drugi Krab z nowym podwoziem i oba egzemplarze rozpoczną testy trakcyjne (obejmujące m.in. pokonanie dystansu 3 tys. km po drogach wszystkich klas). Z nowym podwoziem cały system jest lżejszy o 3 tony (z 52 do 49 ton) i posiada mocniejszy silnik (z 850 do 1000 KM), a co za tym idzie lepsze osiągi, które zostaną potwierdzone w czasie testów.

Poprzednie podwozie Krabów, nazywane typ Kalina, było źródłem wielu problemów eksploatacyjnych pierwszych ośmiu egzemplarzy, dlatego HSW podjęła decyzję o zakupie sprawdzonych podwozi Samsunga, które są wykorzystywane w koreańskich armatohaubicach K9 Thunder czy tureckich T-155 F?rt?na.

Czytaj także:

Krab. Wprowadzenie i opis techniczny Cz. I

Kręta droga do Kraba. Moduł Regina. Cz. II

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.